J
I
K
A
B

اخبار و رويدادها
3 خرداد 1399 11:3:30
اولين نشست شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان مركزي در سال 1399 برگزار گرديد

تكميل و بهره‌برداري از طرح‌هاي نيمه تمام بايد امسال در اين استان اولويت برنامه‌ها قرار گيرد و همه ظرفيت و توان براي تحقق اين مهم به‌كار گرفته شود.

استاندار در نشست شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان مركزي گفت: حدود ۸۰ طرح بزرگ نيمه تمام در استان وجود دارد كه پيشرفت فيزيكي مناسبي دارند و با صرف اعتبار محدود و برنامه‌ريزي هدفمند  مي‌توان آن‌ها را به سرانجام رساند.

وي بيان كرد: تهيه فهرستي از طرح‌هاي نيمه تمام استاني از سوي فرمانداران تا  سوم خردادماه ضروري است و بر اساس اين جمع‌بندي مي‌توان تصميم‌ درست را براي تكميل و راه‌اندازي سازه‌هاي نيمه‌كاري استان در نشست شوراي برنامه ريزي و توسعه گرفت.

استاندار مركزي ادامه داد: تلاش‌شد تا دامنه اختيارات استان‌ها در بودجه سال ۹۹ بيشتر شود اما اين مهم محقق نشد و نياز است كه منابع مالي موجود با درايت و بهترين بهره‌وري مديريت و هزينه شود.

آقازاده اظهار داشت: دستگاه‌هاي اجرايي استان مركزي موظف هستند كه تلاش براي جذب منابع مالي از واحد فرادستي خود را با قاطعيت بيشتري دنبال كنند تا بتوان با بهره‌مندي از اين زمينه مالي بخش قابل ملاحظه‌اي از طرح‌هاي نيمه تمام كه در دولت يازدهم و دوازدهم كليد خورده را تا پايان دوره چهارسال خدمت به اتمام رساند.

وي در بخش ديگري از سخنانش در خصوص آخرين جمعه ماه مبارك رمضان، گفت: روز قدس يادگار ارزشمند امام راحل است و هر سال در نقاط مختلف ايران و استان مركزي هزاران نفر از روزه‌داران در اين روز با شركت در راهپيمايي‌ فرياد مرگ بر اسرائيل سر مي‌دهند و انزجار خود را از صهيونيسم اعلام مي‌كنند و امسال نيز كه شيوع كرونا موجب برخي محدوديت‌هاي ارتباط جمعي است ، اين آيين در عرصه مجازي برگزار خواهد شد و پيام ازاديخواهي جهان اسلام از اين طريق مخابره مي‌شود.

استاندار مركزي اضافه كرد: رهبر معظم انقلاب سخنان ارزشمندي در خصوص روز قدس و مبارزه جدي با اسرائيل غاصب عنوان كرد كه اين فرامين بايد چراغ راه همگان باشد.

نماينده مردم تفرش، آشتيان و فراهان در مجلس شوراي اسلامي نيز در اين نشست گفت: قانون بودجه سال ۹۹ متفاوت از ضوابط سنوات قبل است و اين بودجه به‌دليل شرايط ناشي از كرونا در كميسيون تلفيق مجلس شوراي اسلامي مصوب شد.

«محمد حسيني» افزود: شفافيت بودجه سال ۹۹ نسبت به سال‌هاي گذشته بيشتر است و امسال حجم منابعي كه از صندوق توسعه ملي برداشت مي‌شود در سقف بودجه لحاظ شده است.

وي بيان كرد: از محل اعتبارات صندوق توسعه ملي، رقم مالي مطلوبي براي تجهيزات آزمايشگاه دانشگاه‌ها در نظر گرفته شده است.

نماينده مردم تفرش، آشتيان و فراهان در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: تلاش‌ زيادي براي افزايش حقوق بازنشستگان در مجلس شوراي اسلامي صورت گرفت و شرايط براي دولت در اين راستا آماده شده اما، هنوز افزايش‌ حقوق اين قشر به اندازه شاغلان نيست.

حسيني اظهار داشت: نياز است كه تلاش مضاعفي براي  كاهش وابستگي اقتصاد كشور به نفت به‌كار گرفته شود و موضوع اصلاح قانون متوازن كه مشكلاتي را براي استان‌ها از جمله استان مركزي ايجاد كرده، توجه جدي شود.

نماينده مردم اراك، كميجان و خنداب در مجلس شوراي اسلامي هم در ادامه اين نشست گفت: روز قدس امسال در كشور و ساير مناطق جهان به واسطه شرايط كرونا متفاوت از سال‌هاي قبل است.

سيد «مهدي مقدسي» افزود:  طرح ۲ فوريتي در خانه ملت براي اقدامات مقابله‌اي با رژيم صهيونيستي مطرح شد كه اين مهم  يكي از اقدام‌هاي انقلابي و ماندگار اين دوره از مجلس است.

وي بيان كرد: در قانون برنامه ششم توسعه مقرر شده است كه اعتبارات تملك دارايي تا پايان اين برنامه به ۳۰ درصد برسد و سهم استان مركزي در اين راستا به حدود ۳۱ درصد رسيده  و اميد مي‌رود تا سال ۱۴۰۰ سهم اعتبارات استان در اين راستا افزايش يابد.

نماينده مردم اراك، كميجان و خنداب در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: رويكرد استان مركزي سرانجام رساني طرح‌هاي نيمه‌تمام  است و بايد تلاش شود تا طرح‌هاي كليد خورده در دولت هرچه سريعتر به مرحله راه‌اندازي رسيده و مردم از مزاياي آن در بازه زماني مناسب برخوردار شوند.

مقدسي تصريح كرد: نمايندگان مجلس يازدهم بايد تعامل منطقي و خوبي با دولت داشته باشند تا برنامه‌هاي كامل نشده  دولت به خوبي اجرا شود و مسايل كشور روز زمين نماند.

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان مركزي هم در اين نشست گفت: اعتبارات سال ۹۹ استان مركزي ابلاغ شده اما به‌دليل اينكه دستورالعمل‌آن هنوز ابلاغ نشده امكان توزيع شهرستاني وجود ندارد و اين مهم به‌زودي انجام مي‌شود.

«رقيه يادگاري» افزود: در بودجه امسال ۳۵ درصد از عوارض آلايندگي بايد به صندوق محيط زيست واريز شود كه اين مهم مي‌تواند منابع مالي مناسبي را  براي استان مركزي در پي داشته باشد و مي‌طلبد كه محيط زيست استان تلاش مضاعفي در تحقق اين حجم مالي داشته باشد.

وي بيان كرد: اعتبارات تملك دارايي‌سرمايه‌اي كشور امسال  ۳۱ درصد افزايش داشته كه اين بخش در استان‌ها با افزايش پنج و نيم درصدي و در استان مركزي با افزايش هشت درصدي همراه است.

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان مركزي ادامه داد: اعتبارات هزينه‌اي استان‌هاي كشور هفت درصد و اين بخش در استان مركزي با افزايش ۶ و هشت دهم درصدي همراه است.

يادگاري گفت: اعتبارات هزينه‌اي استان مركزي از ۲ هزار و ۷۸۰ ميليارد و ۱۱۵ ميليون ريال در سال گذشته به ۲ هزار و ۸۹۳ ميليارد و ۵۱۰ ميليون ريال در سال جاري رسيده و سهم اين استان در منابع مالي مذكور از ۲ و ۲۱ دهم درصد سال ۹۸ به ۲ و ۱۵ صدم درصد در سال ۹۹ افزايش يافته و رتبه استان مركزي در اعتبارات هزينه‌اي از ۲۱ در سال گذشته به ۲۲ در سال ۹۹ رسيده است. 

وي اظهار داشت: برگشت مازاد درآمد براي استان مركزي پارسال ايجاد نشده و انتظار است امسال تلاش‌هاي ويژه‌اي در اين راستا صورت بگيرد تا مازاد درآمد بيشتري حاصل و برگشت براي استان داشته باشد.

در نشست شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان مركزي طرح جامع تجديد نظر شهر تفرش نيز در اين نشست توسط مشاور ارايه شد و مقرر شد كميته‌اي نيز در خصوص تعيين تكليف و تعويض ساختمان ثبت احوال استان مركزي با اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري اين استان براي رفع مشكلات ايجاد شده در فضاي موزه ملي تشكيل شود.


Powered by Tetis PORTAL