J
I
K
A
B

اخبار و رويدادها
13 تير 1397 10:45:21
برگزاري هفتاد و نهمين نشست اقتصاد مقاومتي استان در شهرستان خمين

عصر سه شنبه 12 تيرماه ، هفتاد و نهمين جلسه ستاد راهبري و مديريت اقتصاد مقاومتي استان با حضور رقيه يادگاري رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان ،كلانتري معاون وزير تعاون،كار و رفاه اجتماعي ، سيد علي آقازاده استاندار و مديران دستگاههاي اجرايي استان در محل فرمانداري شهرستان خمين برگزار گرديد

آقازاده استاندار مركزي اظهار كرد: شهرستان خمين با توجه به نرخ بيكاري و جمعيت روستايي و اعتبارات خوبي كه در حوزه اشتغال پايدار و فراگير روستايي دارد، در جذب اعتبارات و اعطاي تسهيلات اشتغال روستايي كند عمل كرده است.

وي ادامه داد:  بايد كميته هاي فني و دستگاه هاي اجرايي با تلاش و پيگيري مستمر نسبت به تصويب طرح ها و جذب بيشتر تسهيلات اشتغالزاي روستايي در شهرستان خمين اقدام كنند و بانك هاي عامل نيز در اين زمينه همكاري لازم را داشته باشند و تا پايان تيرماه عملكرد قابل دفاعي را در اين بخش ارائه نمايند.

آقازاده ادامه داد: اگر دستگاه هاي مربوطه در اين زمينه عملكرد مطلوبي داشته باشند، استان از مشوق هاي دولتي علاوه بر اعتبارات تخصيصي بهره مند مي شود. 

استاندار مركزي با اشاره به لزوم همكاري دستگاه ها و نهادهاي دولتي در زمينه مديريت مصرف انرژي اظهار كرد: صرفه جويي و استفاده بهينه از انرژي در طول روز در ادارات و در ساعات پيك مصرف بايد مدنظر قرار گيرد.

وي ادامه داد: در اين راستا از روز شنبه (۱۶ تيرماه) تا پايان مرداد ماه سال جاري ساعت كاري ادارات استان مركزي از ساعت ۶:۳۰ صبح تا ۱۳:۳۰ تعيين شده است.

استاندار مركزي خاطرنشان ساخت: مديريت بهينه مصرف انرژي و كمك به كاهش مصرف برق در زمان پيك مصرف از دلايل اتخاذ اين تصميم  بوده است.

كلانتري  معاون وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي نيز  گفت: اقتصاد تعاون محور راهبرد عبور از مشكلات اقتصادي و تحقق سياست هاي اقتصاد مقاومتي است.

 كلانتري افزود: مشاركت مردم در اقتصاد با رويكرد تعاوني، گامي موثر در راستاي تحقق اقتصاد مقاومتي است.

وي ادامه داد: پيگيري اقتصاد مقاومتي با محور تعاون سبب افزايش سرمايه اجتماعي و اعتماد عمومي در كشور مي شود.

كلانتري تصريح كرد: رعايت صرفه جويي، مبارزه با فساد اقتصادي و گسترش شفافيت در نظام اداري در ساختار تعاوني ها به چشم مي خورد. 

معاون وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي گفت: آنچه كه باعث شده سرمايه اجتماعي آسيب ببيند، فاصله بين گفتار ، رفتار و عمل است، در حالي كه بايد براي رفع مشكلات جامعه از جمله بيكاري، اقتصاد مقاومتي را اجرايي كرد.

كلانتري افزود: در شرايط كنوني تحقق اقتصاد مقاومتي رويكرد همه جانبه دارد و تنها با شعار و ديدگاه عمومي محقق نمي شود.

وي تصريح كرد: با انگيزه، همت و تلاش همه دستگاه ها در انجام وظايف مي توان مشكلات اقتصادي جامعه از جمله نوسان بازار ارزو بيكاري را مديريت كرد.

معاون وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي با اشاره به طرح فراگير اشتغال روستايي عنوان كرد: با مشاركت صندوق توسعه ملي پرداخت 12 هزار ميليارد ريال تسهيلات در مناطق روستايي، محروم و شهرهاي زير 10هزار نفر در دستور كار قرار دارد.

كلانتري ادامه داد: منحني پرداخت تسهيلات اشتغال از نيمه دوم ارديبهشت ماه سال جاري اوج و در خرداد ماه شتاب گرفته است.

مديركل تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان مركزي گفت: سهم استان از تسهيلات قانون حمايت و توسعه اشتغال در مناطق روستايي و محروم 2 هزار و 930 ميليارد ريال است كه در مرحله اول يك هزار و 25 ميليارد ريال ابلاغ و توزيع شهرستاني آن در ماه هاي اخير آغاز شده است.

 آبايي هزاوه افزود: براي 252 متقاضي ثبت نام شده در سامانه كارا، هزار و 410 ميليارد ريال درخواست تسهيلات شده است.

وي اظهار داشت: در شهرستان خمين 106 طرح اشتغال روستايي با درخواست 440 ميليارد ريال در سامانه كارا ثبت شده كه تاكنون هشت طرح مصوب و هفت طرح نيز تعيين تكليف شده است. 

فرماندار خمين نيز در اين نشست گفت: عمده فعاليت مردم شهرستان خمين كشاورزي بوده كه در چندين سال به دليل خشكسالي هاي متوالي ركود اقتصادي و بيكاري دامن گير اين شهرستان شده است.

 طهراني افزود: اين شهرستان داراي يك شهرك صنعتي، سه ناحيه صنعتي و 2 قطب صنعتي است و مجموع واحدهاي مستقر در شهرك صنعتي 168 واحد است كه از اين تعداد 117 واحد فعال و مابقي در حال ساخت يا به علت مشكلات كمبود نقدينگي نيمه تعطيل شدند.

وي ادامه داد: هزار و 300 نفر در اين واحدها اشتغال دارند كه در صورت راه اندازي صنايع بزرگي همچون آريا پليمر، خودروسازي و پتروشيمي 2 هزار اشتغال جديد ايجاد مي شود.

وي مهمترين مشكلات نواحي و شهرك هاي صنعتي را كمبود زيرساخت هاي خدماتي دانست و خواستار توجه جدي شد.


Powered by Tetis PORTAL