J
I
K
A
B

اخبار و رويدادها
3 ارديبهشت 1399 7:29:51
اولين جلسه ستاد اقتصاد مقاومتي استان در سال 99 برگزار گرديد

اولين جلسه ستاد راهبري و مديريت اقتصاد مقاومتي استان مركزي به رياست استاندار و با حضور رقيه يادگاري رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان ، فرخي معاون هماهنگي امور اقتصادي استانداري و مديران دستگاههاي اجرايي عضو ستاد عصر سه شنبه دوم ارديبهشت برگزار گرديد

استاندار مركزي در اين جلسه گفت: اين استان با جلب يك ميليارد و ۵۶۰ ميليون دلار سرمايه‌گذاري خارجي اين رتبه را به خود اختصاص داده است.

وي ادامه داد: اين استان سال گذشته رتبه نخست جلب و جذب سرمايه گذاري خارجي را در بين استان‌هاي كشور به خود اختصاص داد و جلب اين ميزان سرمايه‌گذاري خارجي در مدت ۴۰ سال گذشته در استان مركزي بي سابقه بوده‌ است.

استاندار مركزي اضافه كرد: بر اساس آمارهاي موجود شاخص‌هاي اقتصادي و جذب درآمدها در استان مركزي سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن پيشرفت‌هاي مناسبي داشته‌ است.

آقازاده با يادآوري جاري شدن سيلاب برخي از شهرستان‌هاي استان مركزي خاطرنشان كرد: هشت هزار ميليارد ريال تسهيلات ارزان قيمت، يارانه‌اي و اهدايي رهبر معظم انقلاب براي بازسازي و نوسازي واحدهاي مسكوني روستايي آسيب ديده در سيلاب سال گذشته در استان جذب و پرداخت شد.

وي ادامه داد: پنج هزار واحد روستايي سال گذشته براي نخستين بار در استان مركزي با جذب اين اعتبارات بازسازي و نوسازي شد.

استاندار مركزي گفت: بازسازي و نوسازي اين واحدها افزايش انگيزه در جوانان براي مهاجرت از شهرها به روستاها و انجام فعاليت‌هاي اقتصادي در اين مناطق را به همراه داشته‌ است.

آقازاده افزود: آبادي و آباداني روستاها و افزايش فعاليت‌هاي اقتصادي خرد، رونق اقتصادي و جهش توليد در استان و كشور را به همراه دارد.

وي ادامه داد: سال ۹۹ نسبت به دليل شيوع ويروس كرونا در كشور و جهان سال متفاوتي نسبت به سال‌هاي گذشته است و نياز است مسوولان و دستگاه‌هاي اجرايي استاني با توجه به داشته‌ها زمينه تحقق شعار سال و رونق اقتصادي در استان را فراهم كنند.

استاندار مركزي يادآورشد: ايران اسلامي دومين كشوري بود كه ويروس كرونا در آن مشاهده شد و امروز با وجود همه تحريم‌ها و دشمني‌ها با اراده مردم و تلاش و كوشش كادر درمان توانسته بر اين بيماري مسلط و در مقابله با آن نسبت به ساير كشورها موفق تر عمل كند.

آقازاده افزود: مسوولان در سال جاري علاوه بر اينكه بايد جهش توليد در استان و كشور را در دستور كار خود قرار دهند بايد در راستاي رفع مشكلات تلاش كنند.

وي گفت: با توجه به آغاز فصل زراعي بر اساس مصوبه كارگروه اقتصادي استان مركزي سوخت سه ماه آينده كشاورزي بايد همانند سه ماه بهار سال گذشته در اختيار آنان قرار گيرد.

استاندار مركزي با يادآوري صادرات يك ميليارد دلاري اظهار اميدواري كرد كه  با شكست ويروس كرونا زمينه افزايش صادرات كالا از استان مركزي امسال نسبت به سال گذشته افزايش يابد.

استاندار مركزي از تهيه نقشه راه استان در راستاي تحقق شعار جهش توليد تا پايان ارديبهشت ماه خبرداد و گفت: دستگاه‌ها بايد با اجراي اين برنامه‌ها كه توسط آنها تهيه شده زمينه جهش توليد در استان را فراهم كنند.

معاون هماهنگي امور اقتصادي استانداري مركزي نيز در اين نشست گفت: سال گذشته با وجود برخي مشكلات شعار رونق توليد در كشور و اين استان محقق شد.

«سعيد فرخي» افزود: ۱۵ هزار شغل جديد سال گذشته در استان مركزي ايجاد شد و نرخ بيكاري در زمستان ۹۸ به ۶ و ۹ دهم درصد رسيد.

وي ادامه داد: يك ميليارد دلار كالا سال گذشته از استان مركزي به خارج از كشور صادر شد كه صادرات اين كالاها نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن ۱۸ درصد افزايش يافته‌است.

معاون هماهنگي امور اقتصادي استانداري مركزي يادآورشد: يك ميليارد و ۵۶۰ ميليون دلار سرمايه گذاري خارجي سال گذشته در اين استان جلب شد كه جذب اين ميزان سرمايه گذاري با ۴۰ سال گذشته برابري مي‌كند.

فرخي، از كاهش ۷۶ درصدي حقوق معوق كارگران استان مركزي خبرداد و گفت: حقوق معوق كارگران اين استان از يك هزار و ۱۹۷ نفر در سال ۹۷ به ۵۱۷ نفر در سال گذشته كاهش يافته است.

وي ادامه داد: حقوق معوق كارگاه‌هاي توليدي استان مركزي از ۵۱ واحد در سال ۹۷ به ۲۷ واحد در سال گذشته و حقوق معوق استان از ۱۷۲ ماه به ۸۶ ماه در اين مدت كاهش يافته‌ است.

معاون هماهنگي امور اقتصادي استانداري مركزي افزود: اين استان در زمينه پايش محيط كسب و كار سال گذشته رتبه هشتم را به خود اختصاص داد.

فرخي گفت: ۷۹۰ جواز تاسيس به ارزش ۱۰ هزار ميليارد ريال و ۱۹ هزار شغل سال گذشته در استان مركزي صادر شد.

وي ادامه داد: ۲۰ هزار ميليارد ريال تسهيلات رونق توليد سال گذشته در استان مركزي پرداخت شد كه نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن ۳۰ درصد افزايش يافته‌است.

معاون هماهنگي امور اقتصادي استانداري مركزي افزود: سه هزار ميليارد ريال تسهيلات تبصره ۱۸ و ۱۰۰ درصد تسهيلات اشتغال روستايي در اين استان جذب شد.

فرخي، با يادآوري پرداخت ۵۴۰ ميليارد ريال تسهيلات به مددجويان كميته امداد امام خميني(ره) و بهزيستي استان مركزي در سال گذشته خاطرنشان كرد: پرداخت اين منابع مالي زمينه اشتغال را براي يك هزار و ۳۰۰ نفر از مددجويان اين نهادها در استان فراهم كرد.

وي ادامه داد: ۴۲۱ تن گندم سال گذشته در استان مركزي توليد و ۳۷۰ هزار تن محصول مازاد بر نياز گندمكاران در اين مدت به صورت تضميني خريداري شد.

معاون هماهنگي امور اقتصادي استانداري مركزي افزود: يك هزار و ۲۰۰ تن گياهان دارويي و گل محمدي سال گذشته در اين استان توليد شد كه نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن حدود ۱۶۰ درصد افزايش يافته است.

فرخي با يادآوري نامگذاري امسال توسط مقام معظم رهبري به عنوان سال جهش توليد گفت: مردم و مسوولان نظام مخاطبان اصلي اين شعار بوده و مهمترين اولويت آن بهبود كسب و كار است.

وي خاطرنشان كرد: بهبود كيفيت محصولات داخلي، توجه به خريد محصولات داخلي، شناسايي موارد بهبود كسب و كار، اجراي مصوبات مقررات زدايي، توجه به مسايل و پيگيري مصوبات شوراي گفت و گو و توسعه دولت الكترونيكي از جمله عوامل تحقق شعال امسال است.

بيش از ۲ هزار و ۸۰۰ واحد صنعتي كوچك، متوسط و بزرگ در نقاط مختلف استان مركزي فعاليت مي‌كنند.


Powered by Tetis PORTAL