J
I
K
A
B

اخبار و رويدادها
9 تير 1397 20:42:25
سومين جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان برگزار گرديد

سومين جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان با حضور استاندار،رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان،نمايندگان استان و مديران دستگاههاي اجرايي عصر امروز برگزار گرديد

رقيه يادگاري عصر امروز در سومين جلسه شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان مركزي اظهار داشت: دستوركارهاي امروز درمورد ظرفيت‌هايي بود كه در قانون بودجه امسال وجود دارد كه به سبب اينكه دستگاه‌ها بتوانند ظرفيت‌هايي را كه در قانون وجود دارد را بشناسند و بر اساس ظرفيت‌ها پيگيري لازم را انجام دهند و بتوانند از اعتبارات ملي كه تقريبا 70 درصد از اعتبارات عمراني را تشكيل مي‌دهد استفاده كنند، اين ظرفيت‌ها احصا شده بود.

وي افزود: به دنبال احصا شدن اين ظرفيت‌ها دستگاه‌ها ملزم شدند كه ظرفيت‌هاي خود را از طريق وزارتخانه‌ها پيگيري كنند و شوراي برنامه‌ريزي استان هر سه ماه يكبار گزارش پيگيري دستگاه‌ها را به شورا ارائه دهد تا مشخص شود كه استان چه مقدار توانسته از منابع ملي استفاده و بهره‌برداري كند.

رقيه يادگاري افزود: بر اساس بند ط تبصره 7 بودجه، يك درصد از فروش مواد و فرآورده هاي معادن و فعاليت هاي صنايع معدني تا سقف 1000 ميليارد ريال بابت فعاليت هاي بهداشتي، درماني و عمراني مورد نياز شهرستان هاي درگير خسارت ناشي از فعاليت هاي معدني در اختيار شوراي برنامه ريزي و توسعه استان ها قرار دارد كه جاده طرمزد در شهرستان اراك نمونه اي از آن است.

وي بيان كرد: پنج صدم درصد از اعتبارات هزينه اي استان ها به منظور تقويت نهاد خانواده و جايگاه بانوان و استيفاي حقوق شرعي و قانوني زنان با مجوز شوراي برنامه ريزي استان ها در اختيار اداره كل امور بانوان و خانواده قرار مي گيرد كه سهم استان مركزي؛ يك ميليارد و 300 ميليون ريال است.

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان مركزي ادامه داد: بر اسا بند ب تبصره 8، اختصاص يك هزار و 500 ميليارد ريال از محل رديف درآمدي بابت كاهش آلودگي هوا و توسعه و بهره برداري حمل و نقل عمومي براي شهرداري تهران و ساير شهرهاي داري آلودگي هوا از جمله كلانشهر اراك اختصاص خواهد يافت.

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان مركزي با اشاره به تهيه طرح سلامت جامع استان مركزي، گفت: با توجه به اينكه سلامت يك بحث همه‌جانبه و فرابخشي بوده و بسياري از عوامل اجتماعي فردي  در سلامت تاثيرگذار هستند، قرار بر اين شد كه طرح برنامه جامع سلامت استان مشخص شود.

يادگاري بيان كرد: در اين طرح بايد سهم تمام دستگاه‌ها در زمينه نقش و جايگاه در سلامت مردم استان مشخص شود و بر اساس آن سهم دستگاه‌ها رصد شوند تا ما بتواينم سلامت جامع استان را به شكل كامل داشته باشيم، اين در حالي است كه اين طرح در حال حاضر در مرحله مقدماتي قرار دارد كليات طرح مورد تصويب قرار گرفته است.

وي ادامه داد: در مورد واگذاري‌ها، واگذاري مجتمع اداري كه در اختيار جهادكشاورزي بوده به راه و شهرسازي و همچنين راه و شهرسازي هم دو ساختمان داشت كه آنها را خاكي مي‌كند و به پزشك قانوني و بهزيستي شهرستان اراك  و يكي هم كه جنب هتل پيام قرار دارد در اختيار مركز تحقيقات جهادكشاورزي قرار مي‌گيرد كه اين كار قدم مبارك و تصميم خوبي به منظور ساماندهي فضاهاي اداري بود كه در حقيقت ارباب رجوع بتواند دسترسي مناسب به خدماتي كه دستگاه‌ها ارئه مي‌دهند داشته باشيم.

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان مركزي عنوان كرد: در شهرستان فراهان هم يك مورد واگذاري داشتيم كه واگذاري دو ساختمان بلااستفاده از تعاون روستايي در روستاي تبرته و ساختمان جهاد در روستاي گازران را داشتيم كه بنا شد كه به يك فضاي ورزشي و بخشداري منتقل شوند كه مورد تصويب قرار گرفت.

يادگاري خاطرنشان كرد: در رابطه با موضوع ورزش، دستگاه‌ها مي‌توانند يك درصد از اعتبارات خود را در راستاي توسعه ورزش همگاني، قهرماني و يا توسعه زيرساخت‌هاي ورزش هزينه كنند و چون دستگاه‌ها مجاز هستند اما دستگاه‌ها كمتر اين هزينه را خرج مي‌كردند كه امروز اين موضوع تكليف بر دستگاه‌ها شد.

وي اضافه كرد: بودجه استاني براي امسال 387 ميليارد تومان مشخص شده است.

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان مركزي تصريح كرد: يك درصد از فروش مواد و فرآورده‌هاي معدني كه به زيرساخت‌ها خسارت مي‌زندد بايد يك درصد از درآمد آنها براي همان منطقه هزينه شود.

يادگاري بيان كرد: در بحث بحران و سرمازدگي اعتبارات 500ميليارد تومان به هلال احمر اختصاص داده شده كه انتظار ما اين است كه هلال احمر از اين بودجه براي استان به خوبي استفاده كند تا هلال احمر تجهيز شود.

سيد علي آقازاده نيز در شوراي توسعه و برنامه‌ريزي استان مركزي اظهار داشت: در راستاي فرمايشات مقام معظم رهبري و رئيس‌جمهور نياز است گام‌هاي مؤثري در راستاي انسجام ‌و وحدت ملي كشور برداريم كه به اين منظور در استان ستاد تدابير ويژه براي شرايط غيرقابل‌پيش‌بيني شكل مي‌گيرد.

وي هدف از تشكيل اين ستاد را اتخاذ تصميمات لازم و راهبردي در اسرع وقت عنوان كرد و گفت: اين ستاد ويژه متشكل از سه قوه مقننه، مجريه و قضائيه و رئيس مجمع نمايندگان و به‌تناسب ادارات و دستگاه‌هاي ذي‌ربط هر هفته تشكيل جلسه مي‌دهد تا بتوان در راستاي موضوعات غيرقابل پيش‌بيني بهترين تصميمات را گرفت.

نماينده عالي دولت در استان با اشاره به اينكه با نظارت و تائيد رهبري، سران سه قوه نيز در كشور نيز اين ستاد را تشكيل داده‌اند، افزود: بايد تمام دستگاه‌هاي اجرايي در اختيار مردم باشند و زمان بيشتري را در راستاي رفع مشكلات و حوائج مردم بگذارند.

آقازاده در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به اينكه هفته جاري گرم‌ترين روزهاي سال را به همراه دارد، بيان داشت: با توجه به اوج مصرف برق توسط مردم در ساعات پيك شركت توزيع برق، ناچار به خاموشي شبكه شد كه در تمام استان‌ها در ساعاتي با خاموشي مواجه هستيم كه در اين زمينه مساعدت دستگاه‌ها و مردم را مي‌طلبد.

وي بابيان اينكه در شرايط كنوني با كاهش پنج هزار مگاواتي توليد برق مواجه هستيم افزود: تمامي ادارات صرفه‌جويي در مصرف برق تا ۲۰ درصد را در دستور كار خود قرار دهند چراكه در غير اين صورت بايد پاسخگو باشند و مديراني كه در اين خصوص موفق عمل كنند مورد تشويق قرار مي‌گيرند.

علي‌اكبر كريمي در ادامه اين جلسه  گفت: برنامه جامع سلامت يك برنامه فرابخشي است و تحقق آن مشاركت تمام دستگاه‌ها را مي‌طلبد.

وي بابيان اينكه از بزرگ‌ترين تهديدات سلامت آحاد جامعه مصرف محصولات تراريخته است، اظهار داشت: واردات و مصرف محصولات تراريخته موضوع جنجالي در مجلس بود، در كشورهاي پيشرفته مصرف اين محصولات منع شده و اين در حالي است كه در كشور ما به‌وفور توليد و مورد مصرف قرار مي‌گيرد كه اين مهم سلامت مردم را با تهديد مواجه كرده است.

كريمي ادامه داد: برنامه جامع سلامت اقدام شايسته‌اي بود كه طرح آن در سال‌هاي اخير صورت گرفته و در اين راستا مجامع سلامت تشكيل شده كه ماحصل آن جلب مشاركت عمومي اعم از دستگاه‌ها براي احقاق اين برنامه است.

نماينده مردم اراك، خنداب و كميجان توجه بيش‌ازپيش در حوزه بهداشت و درمان را ضروري عنوان كرد و گفت: چنانچه از محصولات غذايي و محيط زندگي سالم بهره‌مند باشيم نياز به هزينه‌هاي سنگين درمان نداريم كه در اين راستا مي‌طلبد قدم‌به‌قدم برنامه جامع سلامت را در استان پيش ببريم.

معاون سياسي، اجتماعي و فرهنگي استانداري مركزي نيز با اشاره به تدوين برنامه طرح جامع سلامت استان گفت: به‌غيراز دانشگاه علوم پزشكي، تمام دستگاه‌هاي اجرايي و آحاد جامعه موظف هستند در راستاي اجرايي كردن سند امنيت غذايي با برنامه‌ريزي اقدام و پارامترها و شاخص‌هاي آن را مشخص كنند.

فتح اله حقيقي بابيان اينكه در اين راستا 6 كميته تشكيل‌شده است، افزود: عملياتي كردن اين سند جامع بر اساس يك برش شهرستاني و با بهره‌گيري از افراد خبره بايد صورت گيرد.

نماينده مردم آشتيان، تفرش و فراهان در مجلس شوراي اسلامي نيز گفت: كل اعتبارات آب‌رساني و آبياري تحت‌فشار طبق برنامه سال جاري بايد در سه‌ماهه اول سال به‌صورت قانوني به‌طور كامل تخصيص داده شود.

محمد حسيني با تأكيد براينكه بايد بتوان افزايش اعتبارات براي استان صورت داد، افزود: نياز است با تغيير شاخص‌ها در راستاي اخذ اعتبارات ملي براي استان گام‌هاي مؤثري در راستاي توسعه و امتيازات بيشتر با توجه به جمعيت و وسعت استان برداريم.

 نماينده مردم اراك، كميجان و خنداب در مجلس شوراي اسلامي نيز بابيان اينكه اعتبارات تملك دارايي استان مركزي براي اجراي طرح‌هاي اولويت‌دار بسيار ناچيز است، گفت: سهم اعتبارات استان از اعتبارات تملك دارايي‌ها 12 درصد است كه بايد تلاش شود تا پايان سال به 30 درصد برسد.

سيدمهدي مقدسي اظهار كرد: وزارتخانه‌ها بيش از 70 درصد از اعتبارات تملك دارايي كشور را در اختيار دارند كه ضروري است مديران استان براي كسب اعتبارات عمراني بكوشند.

به گفته وي منابع مناسبي از طريق اوراق مشاركت در نظر گرفته‌شده كه نياز است شوراي اسلامي كلان‌شهر اراك، شهرداري و هلال‌احمر استان از اين ظرفيت براي رفع مشكلات استفاده كنند.

  پيگيري دستگاه‌هاي اجرايي به‌منظور جذب منابع ملي و ظرفيت‌هاي قانوني، تصويب اجراي برنامه جامع طرح سلامت استان، واگذاري حق بهره‌برداري يك سوله متعلق به سازمان تعاون روستايي در روستاي تبرته شهرستان فراهان به اداره كل ورزش و جوانان، واگذاري حق بهره‌برداري يك ساختمان متعلق به جهاد كشاورزي فراهان به بخشداري به‌منظور استقرار دهياري، واگذاري ساختمان مجتمع اداري در اختيار جهاد كشاورزي استان مركزي به اداره راه و شهرسازي، اختصاص 10 ميليارد ريال به مركز تحقيقات جهاد كشاورزي به‌منظور توسعه ساختمان فعلي و  اختصاص يك درصد از اعتبارات دستگاه‌هاي اجرايي استان مركزي به امر ورزش از مصوبات اين جلسه بود.


Powered by Tetis PORTAL