J
I
K
A
B

اخبار و رويدادها
30 مهر 1398 10:27:18
صدوچهاردهمين نشست اقتصاد مقاومتي استان با حضور وزير تعاون،كارورفاه اجتماعي برگزار گرديد

صدوچهاردهمين نشست ستاد راهبري و مديريت اقتصاد مقاومتي استان به رياست شريعتمداري وزير تعاون،كارورفاه اجتماعي و با حضور رقيه يادگاري رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان مركزي،آقازاده استانداري مركزي ، نمايندگان استان در مجلس شوراي اسلامي ، معاونين استاندار ، مديران دستگاههاي اجرايي ، فرمانداران  و كارفرمايان و كارآفرينان در سالن غدير استانداري برگزار گرديد

شريعتمداري وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي اظهار كرد: مشكلات واحدهاي هپكو و آذرآب ساختاري و تاريخي است، ريشه اصلي اين واحدها در واگذاري به اشخاص است و راه‌حل اصلي رفع مشكلات اين واحدها نيز در واگذاري است.

وي بيان كرد: در استان مركزي ۲ هزار و ۷۳۹ واحد صنعتي فعال وجود دارد كه ۴۰ واحد آن در شرايط بحراني و خاص است و تعدادي از واحدها مانند هپكو و آذرآب در كشور صداي زيادي كردند و در هر نشست بررسي مشكلات كارگران هپكو و آذرآب بر پرداخت حقوق اين قشرتاكيد شده اما آنچه مورد نياز كارگران اين واحدها است، تعين تكليف مالكيت واحدهاي صنعتي است تا كارگران بدانند آينده آنها در خطر نيست.

وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي ادامه داد: حمايت از كارگران تنها در چارچوب قانون انجام مي‌شود، اگر نظم اجتماعي برهم خورد امكان حمايت نيست و، در راستاي حق و حقوق كارگران همه تلاش‌ها به كار گرفته شده‌است و هيچ كوتاهي صورت نمي‌گيرد و تلاش شده است تا تصميمات اخذ شده به بهترين شكل اجرايي شود.

وي گفت: آذرآب چشم و چراغ صنعت ايران است مگر مي‌توان اين واحد توليدي را رها كرد، يك عذرخواهي به مردم و كارگران بدهكار هستيم زيرا بايد زودتر از اينها وضعيت مالكيت اين واحدها مشخص مي‌شد.

شريعتمداري اظهار داشت: تعداد زيادي از واحدهاي توليدي و صنعتي در كشور خصوصي‌سازي شده، اگر تحت شرايطي تعدادي از آنها مطلوب نبود بايد تصميم گرفته شود كه برگردد، نبايد معطل شد.

وي تصريح كرد:وقتي اعلام مي‌شود حقوق كارگر واحدهاي مشكل دار پرداخت شد، منظور حداقل حقوق است، بايد اين درد را احساس كرد كه كارگران شرايط سختي دارند و بايد مشكلات صنفي آنها با گوش جان شنديده شود.

وزيرتعاون، كار و رفاه اجتماعي افزود: حفظ اشتغال موجود مهمترين برنامه و هدف مهم دولت است و  از همه ابزارها استفاده مي‌شود تا اشتغال‌هاي موجود كشور حفظ شود.

شريعتمداري گفت: سرمايه‌گذاري خارجي به روي كشور بسته شده‌است، فشار را  از روي دولت‌ به شركت‌ها و از شركت‌ها به افراد و اشخاص آورده اند تا سرمايه‌گذاري صورت نگيرد و اين واقعيت است و آثار اين امر بر روي اشتغال و اقتصاد است اما جمهوري اسلامي از راه‌كارهاي فرعي بر حل اين مشكل اهتمام كرده است.

وي عنوان كرد:  اشتغال روستايي با نظارت در كشور پيش مي‌رود، اسامي افرادي كه تسهيلات چهار درصد و ۶ درصد گرفته‌اند در سايت وزات تعاون، كار و رفاه اجتماعي وجود دارد.

وزيرتعاون، كار و رفاه اجتماعي افزود: در راستاي بند الف تبصره ۱۸ به دليل برخي منابع اعتباري در سال گذشته و ۶ ماه امسال، كارنامه درخشاني وجود ندارد كه اميد است در ۶ ماهه دوم سال با تمهيداتي كه در تامين منابع در دولت اخذ شده تلاش‌هاي جدي تري صورت گيرد و اين بخش به كمك اشتغال كشور آيد.

شريعتمداري گفت: اگر تمام طرح ها، برنامه‌ها و فعاليت هاي اقتصاد مقاومتي در دستور كار قرار گيرد ممكن به برنامه مد نظر دست پيدا نكنيم كه نياز است استان‌ها در ستاد راهبري اقتصاد مقاومتي پالايشي از برنامه‌هاي اين ستاد داشته باشند.

وي عنوان كرد: بايد نقاط ضعف‌هاي گذشته بررسي شود و اگر اشكالات و موانعي براي فعاليت مردم است بايد در كوتاهترين زمان ممكن حل و فصل و گره‌گشايي شود.

وزيرتعاون، كار و رفاه اجتماعي در بخش ديگري از سخنانش گفت: يكي از مهمترين ويژگي‌هاي جمهوري اسلامي وجود اختيارات خوب در سطوح استاني است و  اختيارات استانداران در سطح مناطق خدمتي خود خوب است و انتظار است اقتدار استانداران به عنوان نماينده حكومت در استان‌هاي كشور مورد توجه جدي قرار گيرد.

وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي ادامه داد: دستورات لازم استانداران به زيرمجموعه وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي، دستور وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي است و براي همگان لازم است كه اجرا كنند.

شريعتمداري عنوان كرد: در تفيض اختيارات نيز هر اختياري از ستاد مركزي وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي باشد به شرطي كه آن اختيار تفيضش موجب سلب اختيار ساير استان‌ها نشود، به صورت استاني به استانداران داده مي شود.

وزيرتعاون، كار و رفاه اجتماعي افزود: نظام سلطه جهاني ايران را در راستاي جلوگيري از فروش نفت خام تهديد مي كند اما نمي‌داند رهبر معظم انقلاب سال‌هاي گذشته بارها بيان فرمودند كه آرزوي حقيقي من آن است كه روزي در چاه‌هاي نفت ايران بسته شود و اقتصاد ايران بر مبناي بدون نفت پايه‌گذاري شود.

شريعتمداري گفت: حالا قلدران غربي ما را با آرزوي رهبر تهديد مي‌كنند؟ اين امر براي ملت و دولت ايران فرصت مغتنم و ارزشمندي است تا در شرايطي كه فشار به كشور وارد مي‌كنند تا ۱۵۰ هزار ميليارد تومان از منابعي كه بايد در مجموعه حدود ۳۸۰ هزار ميليارد تومان منابع بودجه عمومي كشور را از حيث درآمد بسازد را به حداقل برسانند اما غافلند كه كشور روي پاي خود ايستاده و در زمينه‌ها و بخش‌هاي مختلف با رشد و افزايش اشتغال همراه است.

وي در بخش ديگري از سخنانش  با تبريك روز اراك ادامه داد: امام راحل شخصيتي برجسته نه براي جهان اسلام بلكه براي بشريت است و استان مركزي افتخار محل تولد اين شخصيت ارزشمند را دارد و اين افتخار به تنهايي براي اين استان كافي است.

بررسي مسائل كارگري استان مركزي در كارگروه  ملي ستاد تسهيل و رفع موانع توليد

معاون تنظيم روابط كار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي نيز در اين نشست  گفت: مشكلات و مسايل كارگري استان مركزي چندين نوبت با حضور مسئولان استاني در كارگروه ستاد تسهيل و رفع موانع توليد ملي بررسي شد و تصميمات كارگشايي اتخاذ شده‌است.

«حاتم شاه‌كرمي» افزود: نشست ساماندهي وچاره انديشي شركت صنايع آذرآب اراك نيز همين هفته با حضور نمايندگان مردم اراك، كميجان و خنداب در مجلس شوراي اسلامي و مديران استاني در سطح ملي برگزار مي‌شود كه بدون شك تصميمات راهگشايي نيز در اين خصوص اتخاذ مي‌شود.

وي اظهار كرد: باوجود اينكه برخي افراد از مسايل موجود سوء استفاده مي‌كنند، شاخص ها و شرايط صنعتي و كارگري استان مركزي مطلوب  است  و مشكلات ومسايل ۲ واحد صنعتي اين استان نيز در دست بررسي است كه به زودي مرتفع مي‌شود.

معاون تنظيم روابط كار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي بيان كرد: مقوله كار سخت و زيان‌آور در نشست‌هاي متعددي كه در سطح استان و كشور مورد بررسي قرار گرفته است و طبق هماهنگي‌هاي صورت گرفته با اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي كشور، آيين‌نامه اين مهم اصلاح شده كه بعد از تصويب در نشست شوراي گفت و گوي دولت و بخش خصوصي اجرايي مي شود.

شاه‌كرمي در خصوص قرارداده‌هاي موقت هم گفت: آيين‌نامه جديد اين موضوع نيز تدوين شده كه پس از تصويب براي اجرا به دولت ابلاغ مي‌شود.

وي در خصوص اصلاح تركيب هيات‌هاي تشخيص و تجديد نظر وصول مطالبات تامين اجتماعي نيز گفت: دستور بررسي اين موضوع از سوي مقام وزارت تعاون، كار ورفاه اجتماعي ابلاغ شده كه به زودي اجرايي مي‌شود.

عملكرد استان مركزي در پرداخت تسهيلات اشتغال خرد روستايي مطلوب است

معاون توسعه كارآفريني و اشتغال وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي نيز در ادامه اين نشست گفت: عملكرد استان مركزي در پرداخت تسهيلات اشتغال خرد روستايي مطلوب ارزيابي مي شود.

«عيسي منصوري» افزود: دولت نسبت به پرداخت تسهيلات اشتغال مسئوليت سنگيني برعهده دارد و بر اساس دستورالعملي كه به استان‌ها ابلاغ شده انتظار مي رود كميته نظارت استان برخورد درستي با همه دست‌اندركاراني كه در اين مهم فعاليت دارند داشته باشد و منابع موجود به سمت سوي گره‌گشايي از مشكلات اشتغال هدايت مي‌شود.

وي اظهار داشت: بر اساس داده‌هاي سامانه ناظر در استان مركزي چند نوع مغايرت مشاهده مي شود كه بر اين اساس حدود ۱۱ درصد طرح‌هاي استان با دريافت وثيقه مازاد توسط بانك‌ها مواجه اند كه مسئولان بانكها بايد در اين خصوص بايد حمايت از متقاضيان را در دستور كار قرار دهند.

معاون توسعه كارآفريني و اشتغال وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي بيان كرد: در شرايطي پرداخت تسهيلات به متقاضيان به صورت مستقيم انجام شده كه بايد بررسي شود و در محل اجرايي طرح نيز حدود ۲ درصد مغايرت در استان وجود دارد كه بايد اصلاح شود.

منصوري اضافه كرد: در حوزه ايجاد اشتغال با وجود اينكه طرح ها هنوز تمام نشده، حجم سرمايه در تخصيص منابع بسيار بالا بوده و بايد دقت شود كه  تسهيلات ثبت شده در سامانه كارا با واقعيت منطبق نيست و انتظار مي رود كميته نظارت فعاليت خود را گسترده‌تر كرده ونتايج اين مهم نيز به وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي منعكس شود.

وي افزود: در مناطق روستايي خارج  از ناحيه و شهرك صنعتي امكان پرداخت سرمايه در گردش صرف وجود دارد و ابلاغيه تكميل طرح‌هاي نيمه تمام نيز شامل طرح‌هاي سرمايه در گردش نمي شود چرا كه اين طرح سرمايه در گردش حداكثر ۱۸ ماه فرصت وجود دارد و اين اجازه به اين طرح ها داده نشده است.

معاون توسعه كارآفريني و اشتغال وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي بيان كرد: به ازاي هر كدام از طرح‌ها و سياست‌هاي فعال بازار كار يك دستورالعمل ابلاغ و در اختيار استان‌ها قرار گرفته است.

منصوري بيان كرد: در مورد مشاغل خانگي انتظار مي رود پرداخت تسهيلات را تنها راه حل اين مهم ندانيم و از الگوي جديد توسعه مشاغل خانگي استفاده شود.

وي گفت: به گفته مسئولان استاني ۳۰ درصد اشتغال استان را نهادهاي حمايتي ايجاد مي كنند كه بايد يك گزارش مدون در اين خصوص تدوين و براي بازديد به وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي ارسال شود.

معاون توسعه كارآفريني و اشتغال وزارت تعاون، كار ورفاه اجتماعي تثبيت اشتغال موجود را رويكرد اصلي اين وزارتخانه عنوان كرد و گفت: مسئولان ذي‌ربط استاني نيز بايد اين مهم را به جاي اشتغال جديد در دستور كار خود قرار دهند.


Powered by Tetis PORTAL