J
I
K
A
B

اخبار و رويدادها
4 آبان 1395 8:30:9
دستاوردهاي سفر كاروان تدبير و اميد به ديار آفتاب

سي و دومين سفر استاني كاروان تدبير و اميد به ديار آفتاب درحالي روز دوشنبه به پايان رسيد كه دستاورهاي ارزشمندي براي استان مركزي در بخش هاي مختلف به همراه داشت.

حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني رئيس جمهوري روز يكشنبه دوم آبان ماه پس از استقبال رسمي مسئولان استاني در فرودگاه اراك، در مسير تعيين شده به ورزشگاه پنج مرداد اراك به احساسات گرم مردم پاسخ داد و در ادامه در جمع باشكوه استقبال كنندگان به سخنراني پرداخت.

ديدار با علما، ايثارگران و برگزيدگان استان مركزي و شركت در نشست توسعه و سرمايه گذاري استان با حضور فعالان و نخبگان اقتصادي استان مركزي، از جمله برنامه هاي روز اول سفر دكتر روحاني به ديار آفتاب بود.
رئيس جمهوري در جمع مردم در ورزشگاه پنجم مرداد اراك گفت: پيروزي برجام تدبير رهبر معظم انقلاب اسلامي است.
حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني افزود:برجام پيروزي و نتيجه مقاومت 10 ساله و 12 ساله ملت ايران در برابر تحريم هاي ظالمانه است.
وي بيان كرد: بايد از فضاي بعد از برجام همه استفاده كنند، سفرهاي خارجي بعد از برجام براي رونق اقتصادي كشور است، براي آن است كه در آسيا، اروپا، آمريكاي لاتين و سراسر جهان بتوان رونق تجاري، سرمايه گذاري خارجي در ايران ايجاد شود. 
رئيس جمهوري همچنين در اين سفر از شركت توليدي، صنعتي واگن پارس اراك بازديد كرد و از نزديك با توانمندي و مشكلات بزرگترين صنعت ريلي كشور آشنا شد.
دكتر روحاني در اين بازديد گفت: سياست هاي دولت يازدهم بر مبناي توسعه شبكه ريلي كشور به عنوان حمل و نقل مطمئن و ارزان است.
وي افزود: در برنامه هاي دولت،6 استان كشور به راه آهن سراسري متصل مي شود.
وي گفت: برنامه گسترده اي براي پيوند راه آهن كشور به شبكه ريلي دنيا در دست اقدام است.
رئيس جمهوري همچنين در نشست توسعه و سرمايه گذاري استان مركزي گفت: دنيايِ امروزِ اقتصاد مرز نمي شناسد و همانند علم، هنر و اطلاعات است كه مرزي ندارد.
دكتر روحاني در اين نشست كه در سالن پيامبر اعظم اراك برگزار شد،بيان كرد: دولت به دنبال مشورت گيري از صاحب نظران بخش خصوصي در زمينه سرمايه گذاري، ورود فناوري و اشتغال است كه همگي براي ما در اين مقطع بسيار مهم است.
وي ادامه داد: يكي از دغدغه ها ايجاد فضاي مناسب براي محيط كسب كار با توجه به فضاي داخلي و در بخش ديگر فضاي تعامل در سطح جهان هم چنين تعامل دولت با بخش خصوصي و بخش خصوصي و دولتي با كارآفرينان خارجي است.
رئيس جمهوري در نشست با نخبگان، ايثارگران و علماي استان مركزي در اراك نيز گفت: اميركبير راه براي ورود فناوري و علم نوين به ايران هموار كرد و نرمش صحيحي را به وجود آورد كه مستقل بمانيم و از پيشرفت ها و علوم دنيا نيز به خوبي بهره مند شويم.
دكتر حسن روحاني بيان كرد: امام راحل به ما آموخت كه چگونه بايد براي يك تحول بزرگ با يك اراده آهنين در سطح جامعه اقدام كرد و كاري كه بنيانگذار انقلاب شروع كرد را كسي باور نداشت.
وي ادامه داد: حتي ياران نزديك و شاگردان بنام امام خميني (ره)، انديشمندان، فرهيختگان و علما، تغيير يك نظام در اين كشور را باور نداشتند.
در دومين روز از سفر كاروان تدبير و اميد نيز مردم خمين رئيس جمهوري را در ميان استقبال گرم خود به آغوش كشيدند و پس از آن اعضاي كابينه يازدهم ،از بيت تاريخي امام راحل بازديد كرده و در نشست شوراي اداري استان مركزي حاضر شدند . 
رئيس جمهوري در ديدار با مردم خمين در ورزشگاه شهيد مطهري گفت:روابط تجاري با دنيا رو به رونق است.
دكتر روحاني اضافه كرد:كارخانه ها يكي پس از ديگري از ركود خارج مي شوند و تورم 40 درصد را به 15 درصد رسانديم.
رئيس جمهور گفت: 12 هزار و 500 واحد صنعتي كوچك و متوسط تسهيلات دريافت كردند كه اين يعني حركت به سمت رونق اقتصادي آغاز شده است.
آقاي روحاني در نشست شوراي اداري استان مركزي در خمين نيز گفت:ماهيت زندگي امام خميني (ره) اعتدال گرايي و پرهيز از افراط بود. 
وي افزود: امام خميني(ره ) همواره راه معتدلي را انتخاب كرده بود و در سراسر زندگي امام اعتدال وجود داشت و هيچ زماني به سمت افراط يا تفريط حركت نكرد. 
وي ادامه داد: زماني در كشور سر و صدا شد در خرمشهر هم پيروز شده بوديم، روحيه خوب بود، اسرائيل هم به جنوب لبنان حمله كرده بود، مسابقه اي بين ارتش و سپاه براي ارسال نيرو به جنوب لبنان ايجاد شد، شايد ظاهر خيلي خوبي بود و كسي هم جرات مخالفت نمي كرد اما امام تدبير كرد كه قدس خوب است اما راه قدس از كربلا مي گذرد. 
دكتر روحاني افزود: امام فرمود بايد اول متجاوز را به سر جاي خود بنشانيد و اين كار در مسير اعتدال بود كه امام خميني (ره) انتخاب كرد و در همه كارها، او بر مبناي مصالح جامعه حركت مي كرد. 
رئيس جمهوري پس از ورود به خمين و ديدار با مردم در مجموعه ورزشي شهيد مطهري، براي اداي احترام به مقام شامخ امام خميني (ره) و تجديد بيعت با بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران از بيت تاريخي رهبر فقيد انقلاب اسلامي ديدن كرد. 
*هدفگذاري دولت براي ارايه تسهيلات 160 هزار ميليارد ريالي به واحدهاي صنعتي 
حجت الاسلام والمسلمين دكتر حسن روحاني رئيس جمهوري در جريان نشست خبري با اصحاب رسانه استان مركزي در بيت تاريخي امام خميني (ره) گفت: برنامه دولت براي پيشرفت اقتصادي كشور، ارائه تسهيلات تا سقف 160 هزار ميليارد ريال به بنگاه ها و مجموعه هاي اقتصادي و صنعتي تا پايان سال جاري است. 
وي افزود: امسال تاكنون 100 هزار ميليارد ريال تسهيلات در اختيار واحد و بنگاه هاي اقتصادي و صنعتي قرار گرفته است. 
رئيس قوه مجريه تصريح كرد: امسال، حمايت از 7 هزار و 500 بنگاه صنعتي و اقتصادي در برنامه پيش بيني شده بود اما با هماهنگي و انسجام لازم، تاكنون به 12 هزار و 500 واحد كوچك و متوسط تسهيلات اعطا شده است. 
در سي و دومين سفر كاروان تدبير و اميد شماري از معاونان رئيس جمهوري، وزرا و مديران ارشد رئيس جمهوري را در اين سفر همراهي كردند.
محمدباقر نوبخت معاون رئيس جمهوري، محمد شريعتمداري معاون اجرايي رئيس جمهوري، محمد نهاونديان رئيس دفتر رئيس جمهوري، حجت الاسلام مجيد انصاري معاون حقوق رئيس جمهوري،حجت الاسلام سيدمحمود علوي وزير اطلاعات، محمدرضا نعمت زاده وزيرنفت، محمود حجتي وزير جهاد كشاورزي، حسن قاضي زاده وزير بهداشت، حميدرضا چيت چيان وزير نيرو، مسعود سلطاني معاون رئيس جمهوري و رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، انصاري معاون رئيس جمهوري و رئيس سازمان اموري و اداري و استخدامي، و شهيندخت مولاوردي معاون رئيس جمهوري در امور بانوان و خانواده از جمله اعضاي كاروان تدبير و اميد به استان مركزي بودند.
نهاونديان: تحقق اقتصاد مقاومتي در گرو گسترش ادبيات هم افزايي است.
رئيس دفتر رياست جمهوري گفت: تحقق اقتصاد مقاومتي در گرو گسترش ادبيات هم افزايي، اميد، همگرايي برون بخشي براي رشد پايدار است.
محمد نهاونديان در نشست سرمايه گذاري و توسعه استان مركزي در محل استانداري مركزي در اراك افزود:اقتصاد مقاومتي مورد نظر رهبر معظم انقلاب حركت آحاد جامعه به سمت و سويي از اقتصاد با اين شرط كه هر روز از درجه آسيب پذيري آن كاسته شود.
وي بيان كرد: اقتصاد كشور ما تنها زماني سر و سامان مي گيرد كه تار و پود همه بخش ها از قبيل خصوصي، دولتي و اقشار مختلف مردم به هم تنيده شود و هر دستگاهي نه تنها به دنبال موفقيت دستگاه خود باشد بلكه به دنبال حمايت و پشتيباني در همه بخش هاي كشور باشد.
رئيس دفتر رئيس جمهوري در جريان بازديد از تاسيسات آب سنگين خنداب در اين سفر با اشاره به پيشرفت ها در توليد و كيفيت آب سنگين خنداب به ويژه پس از توافق هسته اي و اجراي برجام گفت:با تاييد بين المللي، كيفيت درجه خلوص از 99/75 به 99/95 درصد و رتبه جمهوري اسلامي ايران به رديف دوم جهان ارتقا يافته است.
محمد نهاونديان روز دوشنبه با بيان اينكه اين مساله دستاورد بزرگ علمي و فناوري است، افزود: حضور در بازار جهاني و عرضه و تقاضاي محصولات هسته اي، ايران را به عنوان بازيگر غيرقابل انكار اين محصول در جهان معرفي كرده است.
رئيس دفتر رئيس جمهوري ادامه داد: دهها تن از اين محصول به بازار بين المللي، از جمله آمريكا و روسيه صادر شده و در آينده نيز برخي كشورهاي اروپايي به مشتريان اضافه خواهند شد.
نهاونديان تاكيد كرد: اين به معناي پيروزي قطعي ايران براي حضور در اقتصاد جهاني در حوزه هسته اي است.
وي با يادآوري پيشرفت هاي قابل توجه در طراحي و توسعه رآكتور خنداب اراك ادامه داد: طراحي اوليه متخصصان ايراني مورد تاييد بين المللي قرار گرفته و سرعت پيشرفت ها بيش از پيش بيني ها بوده كه اين مهم، تحقق وعده رييس جمهوري با مردم است كه هم سانتريفيوژها و هم چرخ اقتصاد بايد بچرخند.
نهاونديان با تاكيد بر اراده براي برداشتن گام هاي بلندتر و مستحكم تر در صنعت هسته اي توضيح داد:اين فعاليت ها، بين المللي و صلح آميز است با كنار رفتن تحريم ها اقتصاد كشور نيز حركت روبه جلو خواهد داشت.
رئيس دفتر رئيس جمهوري تصريح كرد: افزايش صادرات، كاهش اتكا به نفت و پيشبرد بخش هاي اقتصادي با فنآوري هاي نوين پيام روشني براي صنعت هسته اي و اقتصاد ايران مي دهد.

* اختصاص 9هزار و 120 ميليارد ريال اعتبار براي توسعه استان مركزي در سفر دولت
محمد باقر نوبخت سخنگوي دولت گفت: در سفر كاروان دولت تدبير و اميد به استان مركزي 9 هزار و 120 ميليارد ريال اعتبار تخصيص يافته است كه در قالب اجراي 51 طرح در بازه زماني دو ساله، به تصويب رسيد. 
وي در نشست شوراي اداري استان مركزي كه با حضور رئيس جمهوري در شهرستان خمين برگزار شد، افزود: در اين سفر با تاكيد آقاي روحاني، اعتبار قابل توجهي براي توسعه و پيشرفت استان مركزي اختصاص يافت كه در مقايسه با بودجه هاي مصوب در سفرهاي استاني، رشد مطلوبي دارد. 
وي بيان كرد: اعتبار در نظر گرفته شده در اين سفر بايد در در زمان بندي هاي مشخص حداكثر تا دو سال آينده منجر به بهره برداري طرح ها شود و در اين مسير سازمان برنامه و بودجه موظف است 100 درصد اعتبار مصوب را تامين كند. 
وي ادامه داد: همدلي و همراهي نمايندگان مجلس و مسئولان استان براي پيگيري روند اجراي طرح هاي عمراني در تحقق اين ميزان اعتبار با اهميت بود و اينجانب نيز در آينده نزديك با سفر به استان مركزي روند پيشرفت اجراي طرح ها را ارزيابي خواهم كرد. 
* بهره برداري از 418 طرح با 424 ميليارد تومان اعتباردر استان مركزي 
محمد شريعتمداري معاون اجرايي رئيس جمهوري گفت: 418 طرح توليد، صنعتي و اقتصادي با سرمايه گذاري 424 ميليارد تومان در استان مركزي به بهره برداري رسيد كه 16 طرح آغاز عمليات اجرايي بوده است. 
وي در شوراي اداري استان مركزي در خمين، افزود: يكي از سياست هاي دولت ايجاد فرصت هاي شغلي زود بازدهاست كه با دستور رئيس جمهوري براي فعاليت خود اشتغالي با نظارت كميته امداد امام، 100 ميليارد تومان اعتبار براي 5000 نفر در استان مركزي اختصاص داده شده است. 
وي گفت: در بخش تعاون، كار و رفاه اجتماعي بيش از 30 طرح در استان مركزي در دست اجرا است و در بخش ارتباطات، فناوري و اطلاعات نيز براي توسعه زير ساخت ها در يك سال اخير 52 ميليارد تومان هزينه مي شود. 
وي اظهار كرد: تا پايان كار دولت تدبير و اميد 103 ميليارد تومان در بخش هاي مختلف دراستان مركزي سرمايه گذاري مي شود. 
شريعتمداري گفت: 218 روستاي استان مركزي از اينترنت پرسرعت برخوردار هستند و تا پايان كار دولت نيز 207 روستا از اينترنت پرسرعت برخوردار خواهند شد. 
* تصويب 912 ميليارد تومان اعتبار براي تكميل و افتتاح پروژه هاي حوزه عمراني استان مركزي
معاون هماهنگي امور عمراني استاندار مركزي گفت: در سفر دكتر روحاني رييس جمهور و هيات دولت به استان مركزي 912 ميليارد تومان اعتبار در ارتباط با تكميل و افتتاح پروژه هاي حوزه عمراني استان مركزي مصوب شد.
عزيز فيلي اظهار داشت: تكميل كنار گذر اراك مهم ترين پروژه عمراني در سطح استان است چرا كه از 15 هزار كاميون تنها 700 دستگاه از كنار گذر براي عبور خود استفاده ميكنند.
وي افزود: در خصوص آلودگي هوا و محيط زيست 65 ميليارد تومان تخصيص پيدا كرد.
معاون استاندار مركزي در ارتباط با ساماندهي ناوگان حمل و نقل عمومي شهر اراك ابراز داشت: تسهيلات دراز مدت با كارمزد بسيار كم براي خريد 80 دستگاه اتوبوس در اختيار شهرداري اراك خواهد گرفت.
فيلي تصريح كرد: 10 ميليارد تومان جهت اختصاص سهميه آب، اجراي گونه هاي سازگار با منطقه، توسعه اقدامات بيولوژيكي و جنگل كاري در حوزه تالاب ميقان مصوب شد.
وي به سفر پربار رئيس جمهور و هيات دولت با استان مركزي اشاره كرد و گفت: 224 پروژه در بخش عمراني و زيربنايي افتتاح و كلنگ زني صورت گرفت كه از اين ميان 212 پروژه با مبلغ 563 ميليارد تومان به بهره برداري رسيد.
معاون استاندار مركزي همچنين گفت: 13 پروژه در طي اين سفر كلنگ زني صورت گرفت كه براي اجرا و تكميل اين 13 پروژه مبلغ 430 ميليارد تومان اعتبار مصوب گرديد.

*بهره برداري از 10 طرح آموزشي در سفر دولت به استان مركزي 
با حضور سرپرست وزارت آموزش و پرورش به صورت ويدئو كنفرانس در محل آموزشگاه شهيدان تقي زاده خمين آغاز شد. 
اين طرح ها شامل 10 مدرسه خير ساز است كه به صورت مشاركتي و مردمي با مجموع زيربناي 13240 مترمربع و اعتبار 127 هزار ميليون ريال در شهرستان هاي اراك، ساوه، خمين و خنداب در سفر كاروان تدبير و اميد به استان مركزي بهره برداري رسيد. 
دبستان 12 كلاسه حاج اكبري ناحيه يك، مجتمع آموزشي 24 كلاسه شهرك امين و نمازخانه شهيد محمد جعفر قائمي با زيربناي 5537 متر مربع و اعتباري بالغ بر 50 ميليون ريال به صورت ويدئو كنفرانس در شهر اراك به بهره برداري رسيد. 
در شهرستان ساوه نيز سه طرح مشاركتي مردمي، شامل مدرسه راهنمايي 12 كلاسه عسكريان شهرك علوي، مدرسه 12 كلاسه مهمانشهر و دبيرستان 12 كلاسه عسكريان شهرك علوي با زيربناي 4093 متر مربع و اعتبار 44 ميليون ريال به بهره برداري رسيد. 
مدرسه استثنايي شهداي تقي زاده روستاي خانقاه، دبستان 6 كلاسه ولايت روستاي فوران، مدرسه 6 كلاسه روستاي خانقاه در شهرستان خنداب نيز با مجموع زيربناي 2125 متر مربع و اعتبار 43 ميليون ريال و مدرسه مشاركتي 9 كلاسه شهداي تقي زاده شهرستان خمين نيز با زيربناي 1485 متر مربع و اعتبار 10 ميليون ريال به بهره برداري رسيد.
* افتتاح دوهزارميليارد ريال طرح هاي حوزه نيرو درسفر دولت به استان مركزي 
دو هزار ميليارد ريال طرح هاي حوزه نيرو وبرق منطقه اي باختر، همزمان با سفر دولت به استان مركزي در اين منطقه بهره برداري شد.
طرح هاي انتقال برق خط 400 كيلوولت مهر - گتوند به عنوان طولاني ترين خط انتقال انرژي كشور در اين ظرفيت، نيروگاه خورشيدي يك مگاواتي اراك به عنوان بزرگترين نيروگاه خورشيدي كشور، ايستگاه برق 20/63 كيلوولت آشتيان، ايستگاه و خط 20/63 كيلوولت GIS اراك و ايستگاه و خط 20/63 كيلوولت سيار شهباز به صورت همزمان با سفر كاروان تدبير و اميد به استان مركزي به بهره برداري رسيد و همچنين عمليات اجرايي ايستگاه برق 400 كيلوولت شهرستان خمين نيز آغاز شد.
خط 400 كيلوولت مهر - گتوند به طول 322 كيلومتر با استفاده از 826 دكل از سد گتوند در استان خوزستان آغاز مي شود و پس از عبور از استان لرستان در ايستگاه 400 كيلو ولت مهر شهرستان شازند در استان مركزي به پايان مي رسد كه اين مهم نقش موثري در پايداري شبكه انتقال برق كشور بر عهده دارد.
ايستگاه 20/63 كيلو ولت اراك 6 ،با فناوري GIS، بر اساس آخرين استاندارهاي جهاني و با ظرفيت 80 مگا ولت آمپر در راستاي تامين برق مطمئن شهر اراك ساخته شده كه با توجه به واقع شدن در منطقه مسكوني خط 63 كيلو ولت تغذيه كننده آن به صورت كابل زيرزميني به طول 5/1 كيلومتر اجرا شده است.
هدف از اجراي اين طرح ها را ارايه بهتر و مناسب تر خدمات برق رساني به مشتركان و افزايش پايداري و قابليت اطمينان شبكه انتقال برق كشور در تامين انرژي الكتريكي مورد نياز متقاضيان در مناطق مختلف استان مركزي عنوان شد.
*بهره برداري از 12 طرح صنعتي در سفر دولت به استان مركزي
12 طرح توليدي و صنعتي در جريان سي و دومين سفر استاني دولت، با حضور وزير صنعت، معدن و تجارت به صورت ويدئو كنفراس در استان مركزي به بهره برداري رسيد.
اين طرح ها با اعتباري بالغ بر 9708 ميليارد ريال در شهرستان هاي اراك، ساوه، دليجان، محلات و خمين به بهره برداري رسيد كه با آغاز به كار اين طرح ها 1077 فرصت شغلي مستقيم در استان مركزي ايجاد شده است.
واحد صنعتي انرژي صنعت خاورميانه شهر اراك با اعتباري بالغ بر 400 ميليارد ريال، شركت زرين برگ پرشيا ساوه توليد كننده كاغذ تيشو با اعتباري بالغ بر 6113 ميليارد ريال، زر معدن اختران خمين، توليدشمش طلا با اعتباري بالغ بر130 ميليارد ريال از جمله طرح هايي است كه در سفر هيات دولت به استان مركزي به بهره برداري رسيد. 
بهره برداري از شركت ويستا اعتماد ايرانيان شهرستان خمين توليدكننده ظروف آشپزخانه چيني با اعتبار بالغ بر 190 ميليارد ريال با ايجاد اشتغال براي 110 نفر، صنايع شيميايي پتروتك اراك توليدكننده مكمل خوراك طيور با اعتباري بالغ بر 470 ميليارد ريال و ايجاد اشتغال براي 150 نفر در سفر دولت آغاز شد.
شركت شيشه تابش جام اراك توليد كننده شيشه ضد گلوله با اعتباري بالغ بر 50 ميليارد ريال، شركت زاگرس مس سازان ساوه توليد كننده شمش مس كاتدي با اعتباري بالغ بر 900 ميليارد ريال، شركت آرارات دخان خاورميانه ساوه توليدكننده انواع تنباكو معطر معسل با اعتباري بالغ بر160 ميليارد ريال نيز در اين آيين به بهره برداري رسيد.
بهره برداري از شركت رهاورد الياف ترمه صدف دليجان توليدكننده الياف پلي استر با اعتباري بالغ بر190 ميليارد ريال، شركت الياف پرسپوليس دليجان توليدكننده الياف پلي استر با اعتباري بالغ بر 200 ميليارد ريال، سنگبري سنگستان محلات توليد و برش سنگ تراورتن با عتباري بالغ بر 715 ميليارد ريال و شركت صنايع كاشي و سراميك سينا ساوه توليدكننده انواع كاشي و لوازم بهداشتي ساختمان با اعتباري بالغ بر 190 ميليارد ريال از ديگر طرح هاي صنعتي استان مركزي بود با حضور وزير صنعت، معدن و تجارت در اين استان به بهره برداري رسيد.

*9هزارميليارد ريال براي طرح هاي مختلف استان مركزي در نظر گرفته شد 
معاون حقوقي رئيس جمهوري ميزان اعتبار در نظر گرفته شده براي طرح هاي مختلف استان مركزي را 9 هزار ميليارد ريال اعلام كرد.
حجت الاسلام والمسلمين مجيد انصاري در حاشيه بازديد از طرح هاي در حال تكميل شهرستان خنداب استان مركزي در جمع خبرنگاران، افزود: دولت يازدهم در آغاز فعاليت با حدود 10 هزار طرح بزرگ و متوسط نيمه تمام در سراسر كشور مواجه بود كه تكميل و بهره برداري آن هامنابع مالي حدود 400 هزار ميليارد تومان نياز داشت. 
به گفته معاون حقوقي رئيس جمهوري، اين ميزان اعتبار، برابر با اعتبار عمراني حدود 15 تا 20 سال كشور بود. 
*بهره برداري از مجتمع دامداري 30 هزار راسي خمين 
اين مجتمع دامداري پرورش گوسفند داشتي توسط بخش خصوصي با سرمايه گذاري 200 ميليارد ريال راه اندازي شده است. 
اين مجتمع دامداري منحصر به فرد پرواربندي گوسفند 30 هزار راسي است كه 15 هزار راس آن مولد است و سالانه 230 تن گوشت قرمز توليد و روانه بازار مصرف مي كند. 
مجتمع دامداري كشت و صنعت گل ريحان به عنوان مركزي براي پشتيباني همه دامداري هاي مركزي و حتي استان هاي مجاور محسوب مي شود كه نهاده هاي دامي نظير دارو و خوراك را هم تامين مي كنند. 
با بهره برداري از اين مجتمع براي 200 نفر فرصت اشتغال مستقيم و 500 نفر غير مستقيم فراهم شده است. 
*افتتاح 35 طرح عمراني و اقتصادي استان مركزي به صورت ويدئوكنفرانس 
باحضور رئيس جمهوري در سي و دومين سفر استاني دولت 35 طرح عمراني و اقتصادي استان مركزي در نشست سرمايه گذاري و توسعه اين استان به صورت ويدئوكنفرانس به بهره برداري رسيد. 
براي اين طرح ها در مجموع 26 هزار و 910 ميليارد ريال سرمايه گذاري شده است. 
آغازعمليات اجرايي مجتمع گلخانه اي صيفي جات و گل، افتتاح طرح سيستم هاي نوين آبياري، طرح خوراك دام و طيور وآبزيان و همچنين پرورش گوسفند داشتي از برنامه هاي وزارت جهاد كشاورزي در اين سفر است. 
از برنامه هاي مهم وزارت صنعت، معدن و تجارت نيز مي توان به افتتاح طرح توليد مخازن تحت فشار و CNG، توليد كاغذ تيشو، شمش طلا، ظروف چيني آشپزخانه، شيشه هاي ضد گلوله، مس كاتدي،توليد كاشي و لوازم بهداشتي و ساختماني و همچنين آغاز عمليات اجرايي طرح توليد ملات خشك منبسط شونده، پالايشگاه پلاسما خون، طرح نفت و گاز محمديان و شهرك صنعتي پايين دستي پتروشيمي اشاره كرد. 
در بخش نيرو نيز افتتاح خط 400 كيلو ولت مهر-گتوند، پست 63.20 GIS اراك6 و خط تغذيه، پست 63.20 آشتيان و خط تغذيه، افتتاح پست 63.20 سيار شهباز و خط تغذيه، طرح افزايش ظرفيت تصفيه خانه فاضلاب و همچنين آغاز عمليات اجرايي پست 400.63 كيلو وات براي توسعه استان به بهره برداري رسيد. 
طرح زيرگذر ميدان امام حسن(ع) و طرح مجتمع تجاري و پاركينگ طبقاتي ثنا در بخش شهري افتتاح شد. 
*بهره برداري پنج طرح گردشگري، بهداشتي و اقتصادي درشهرستان تفرش 
پنج طرح گردشگري شهرستان تفرش در جريان سي و دومين سفر كاروان تدبير و اميد به استان مركزي با حضور مسعود سلطاني فر معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري كشور به بهره برداري رسيد. 
طرح ها شامل ساختمان اداري امور منابع آب، رونمايي از گنبد امامزاده محمد، فاز 2 تصفيه خانه، موزه ميرشكرايي و ساماندهي اطراف مقبره پروفسور حسابي است. 
آغاز عمليات اجرايي كارخانه توليد پوشاك نقش بافت آرميكا نيز از ديگر طرح هايي است كه در اين سفر با حضور معاون رئيس جمهوري و رئيس سازمان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي انجام شد. 
ساختمان اداري امور منابع آب شهرستان تفرش از سال سال 1387 با اعتباري بالغ بر سه ميليارد و 500 ميليون ريال از محل منابع جاري آغاز شده بود كه در اين سفر به بهره برداري رسيد. 
رونمايي از گنبد امامزاده محمد نيز از ديگر طرح هايي بود كه در اين سفر توسط آقاي سلطاني فر به عنوان نماينده عالي دولت انجام شد. 
هزينه اجراي اين طرح فرهنگي يك ميليارد و 500 ميليون ريال بوده است. 
افتتاح فاز 2 تصفيه خانه تفرش نيز از ديگر طرح هاي اين سفر است كه با اعتبار 130 ميليارد ريال از محل منابع داخلي شركت آب و فاضلاب آماده سازي شده است است. 
اين تصفيه خانه براي افق 20 ساله طراحي شده و به شيوه لجن فعال با حذف ازت طراحي شده است. 
بهره برداري از موزه ميرشكرايي شهرستان تفرش نيز از ديگر طرح هاي اين سفر است. 
اين ساختمان در زميني به وسعت 540 متر مربع و در زيربناي 200 متر مربع ايجاد شده و براي بهره برداري از آن سه ميليارد ريال اعتبار هزينه شده است. 
طرح ساماندهي اطراف مقبره پروفسور حسابي نيز از سال 1394 در برنامه مسئولان شهرستان تفرش قرار گرفته است. 
پيش بيني شده اين پروژه با طراحي محوطه و حذف كاربري هاي مزاحم فضايي در زميني به وسعت 11 هزار متر مربع اجرا شود و مقرر شده است كه پس از آزاد سازي خصوصي اطراف مقبره، اجراي اين طرح به مزايده گذاشته شود. 
كارخانه توليد پوشاك نقش بافت آرميكا كه امروز عمليات اجرايي آن توسط معاون رئيس جمهوري و رئيس سازمان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي آغاز شد، با سرمايه گذاري شخصي در بخش توسعه ناحيه صنعتي تفرش در زميني به مساحت 25 هكتار انجام مي شود. 
برآورد اعتبار مورد نياز براي اين واحد 2 هزار و 800 ميليارد ريال است و در فضاي 10 هزار هكتاري كارگاه هاي توليدي آن، سالن هاي توليد پوشاك و مراحل بعد بافندگي پارچه، ريسندگي و رنگرزي ليجاد مي شود. 
بهره برداري از سه مجتمع گردشگري فدك گيتي، هتل پيام و مجتمع گردشگري هفت آسمان اراك نيز از ديگر برنامه هايي بود كه با حضور آقاي سلطاني فر انجام شد. 
*آغاز عمليات اجرايي مركز نگهداري سالمندان اراك با حضور معاون رئيس جمهوري در امور زنان و خانواده
عمليات اجرايي مركز نگهداري سالمندان اراك با حضور شهين دخت ملاوردي معاون امور زنان و خانواده رياست جمهوري انجام شد. 
عمليات ساخت اين مركز در زميني به وسعت 1400 متر مربع در كوي گردو اراك با زيربناي 1500 متر انجام مي شود. 
ساخت و تجهيز اين مركز در سه طبقه با امكانات توانبخشي، رفاهي و درماني بيش از 100 ميليارد ريال هزينه دارد و انتظار است اجراي به موقع و موفق اين طرح در سفر كاروان تدبير و اميد مورد حمايت قرار گيرد.

دولتمردان تدبير و اميد از اولين سفر استاني خود در 24 دي ماه سال 92 تاكنون به استان هاي خوزستان، هرمزگان، سيستان و بلوچستان، ايلام، لرستان، چهارمحال و بختياري، اردبيل، خراسان رضوي، زنجان، گلستان، خراسان جنوبي، بوشهر، اصفهان، قم، گيلان، فارس، آذربايجان شرقي، شهرستان هاي استان تهران (شهريار، ملارد و قدس، اسلامشهر، ري، رباط كريم و بهارستان) خراسان شمالي، كردستان، همدان، مازندران، يزد، سمنان، كرمان، آذربايجان غربي، كرمانشاه، كهگيلويه و بوير احمد و قزوين سفر كرده اند. 


Powered by Tetis PORTAL