J
I
K
A
B

اخبار و رويدادها
26 تير 1399 1:58:23
بازديد رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان از دانشگاه صنعتي اراك

رقيه يادگاري رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان مركزي به همراه استاندار مركزي ، معاونين و مديران كل استانداري از بخش هاي مختلف دانشگاه صنعتي اراك بازديد نمودند و در جلسه اي در محل سالن جلسات دانشگاه به بررسي مسايل و مشكلات دانشگاه پرداختند

در اين جلسه، رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان مركزي بيان كرد: طرح آمايش تهيه شده توسط دانشگاه صنعتي مي‌تواند نجات بخش دانشگاه باشد، اما بايد منابع مالي مديريت شود. سال گذشته بخشي از اعتبارات دانشگاه‌هاي صنعتي استان به تهران برگشت در حالي كه اگر دانشگاه ها تجميع شوند مي توان اين اعتبارات را در دانشگاه صنعتي اراك به عنوان دانشگاه مادر استفاده كرد كه به رفع محدوديت ها و نيازها كمك مي‌كند.

رقيه يادگاري در خصوص تخصيص اعتبار به دانشگاه اظهار كرد: رديف مالي كه براي دانشگاه صنعتي اراك در نظر گرفته شده است عنوان تعمير و تجهيز دارد، اگر واژه توسعه يا تكميل نيز به اين عنوان اضافه شود مي‌توان اعتبار بيشتري به اين حوزه تخصيص داد.

وي افزود: رقم منابع مالي استان مركزي در موضوع توازن ۱۱۹ ميليارد تومان است كه صرفا بايد براي ارتقاي شاخص توسعه هزينه شود به همين دليل نمي‌توان از اين رقم به دانشگاه اختصاص داد.

استاندار مركزي نيز در اين جلسه گفت: اين دانشگاه ظرفيت‌هاي ويژه اي دارد، اما تمام پتانسيل آن مورد استفاده قرار نگرفته است.

وي با اشاره به اينكه امروز دانشگاه‌هاي كشور از بعد تعداد دانشجو، اساتيد و امكانات شرايط خوبي ندارند، اما در اين بين وضعيت دانشگاه صنعتي اراك مطلوب است و در عرصه‌هاي مختلف دستاوردهاي خوبي داشته است، گفت: رونمايي از پنج دفتر تحقيقاتي و پژوهشي در اين دانشگاه نشان از آن دارد كه نيازهاي علمي كشور همچنان به صورت مستمر در اين دانشگاه پيگيري مي‌شود.

آقازاده تصريح كرد: هنر استان مركزي و دستگاه‌هاي اجرايي، دولتي و خصوصي آن استفاده از ظرفيت اين دانشگاه است و بازديد امروز نشان از حمايت استان از اين دانشگاه دارد. بايد از ظرفيت علمي و مراكز تحقيقاتي استان نهايت بهره‌برداري را داشت.

وي با بيان اينكه استان مركزي و كشور نيازمند خدمات دانشگاه در حوزه صنعت هستند، افزود: برخي از مسائل دانشگاه از طريق معاونت عمراني استاندار و دستگاه‌هاي مربوطه دنبال مي‌شود، اما رديف اعتبارات در نظر گرفته شده براي اين دانشگاه در حوزه تعمير و تجهيز است كه اگر بتوان عنوان توسعه يا تكميل را به اين رديف اضافه كنيم مي‌توانيم از اعتبارات استان براي دانشگاه تخصيص دهيم.

استاندار مركزي افزود: مباحث مربوط به مراكز تحقيقاتي و حمايت صنايع از دانشگاه توسط معاونت سياسي و اقتصادي استانداري به سرعت دنبال شود.

وي در خصوص وضعيت مسكن اساتيد دانشگاه صنعتي اراك اظهار كرد: اين مهم در دستور كار قرار دارد، اما مسئله اينجاست كه زمين مورد نياز در اختيار نيست، اما مي‌توان از ظرفيت طرح اقدام ملي مسكن استفاده كرد و سهمي از اين واحدها را در اختيار اساتيد دانشگاه قرار داد.

در اين بازديد رئيس دانشگاه صنعتي اراك با بيان اينكه حمايت از دانشگاه صنعتي در واقع حمايت از اقتصاد دانش بنيان است، گفت: برنامه‌ريزي‌ها نبايد صرفا به دانشگاه محدود شود بلكه بايد از آموزش و پرورش شروع كرد. با توجه به مشكلات موجود در كشور اقبال دانش آموزان بيشتر به سمت رشته‌هاي تجربي است و اين امر وضعيت رشته فني و مهندسي را نامناسب كرده و عملا زنگ خطرها به صدا درآمده است.

حميدرضا رضايي آشتياني افزود: تاكيد دانشگاه بر موضوع مهارت افزايي است و در طول يكسال اخير اين امر هدفگذاري شده است به طوري كه دانشجويان در سال آخر تحصيل خود در صنايع مستقر مي‌شوند و به سمت رفع نياز صنايع سوق مي‌يابند چرا كه اعتقاد بر اين است كه فناوري كه در دل صنعت به وجود نيايد محكوم به شكست است و با اين نگاه مي توان دانشجوي همسو با نياز صنعت و معدن تربيت كرد.

وي با بيان اينكه حدود ۷۰ درصد دانشجويان اين دانشگاه غيربومي هستند و ۷۰ درصد كل دانشجويان وارد بازار كار مي‌شوند، اظهار كرد: دانشگاه در صدد است در دل صنعت و معدن كار بزرگي انجام دهد و ايجاد مراكز تحقيقاتي مختلف نيز در راستاي تحقق اين هدف است.

رضايي آشتياني با اشاره به امضاي ۶۲ تفاهم نامه هكاري با شركت‌ها و سازمان هاي مختلف و استقرار دانشجويان در صنايع، افزود: در چهارماهه نخست سال جاري دانشگاه با وجود همه مشكلات موفق به عقد ۸۰۰ ميليون تومان قرارداد شده است، خط توليد موتور ديزل براي اولين بار در كشور در اين دانشگاه راه‌اندازي شده است. 

وي با بيان اينكه دانشگاه صنعتي اراك داراي ۶۶ عضو هيات علمي، ۱۰ گروه آموزشي و ۱۵۳۱ دانشجو است، گفت: شيوع كرونا باعث تعطيلي دانشگاه شد، اما كلاس‌هاي آنلاين از ۲۳ فروردين ماه كار خود را آغاز كرد به طوري كه سامانه آموزشي دانشگاه با حضور ۱۵۳ مدرس به ۱۴۰۸ دانشجو خدمات ارائه كرد، ۱۰۰ كلاس‌ها در فضاي مجازي برگزار شد به طوري كه روزانه ۱۰۰ كلاس درس آنلاين فعال بود و در هفته اول آزمون‌ها نيز روزانه ۳۰ آزمون مجازي نيز انجام گرفت.

رييس دانشگاه صنعتي اراك تشويق واحدهاي صنعتي و معدني براي همكاري با محققان داخل استان، ترغيب واحدهاي صنعتي استان براي عضويت يك عضو هيات عملي در كميته تحقيق و توسعه، محوريت دانشگاه صنعتي در نيازسنجي پژوهش صنايع استان، ايجاد آزمايشگاه مرجع صنايع و معادن در دانشگاه، هدايت دانش‌آموزان نخبه به سمت حوزه فني و مهندسي، ورود دانشجويان سال آخر صنايع و معادن استان در راستاي آموزش‌هاي كاربردي و مهارت افزايي، فراهم كردن مسكن اعضاي هيات علمي، اختصاص زمين براي مجتمع‌هاي خوابگاهي و رفاهي و اختصاص فضاي مناسب براي رفع كمبودهاي فضاي آموزشي و كمك آموزشي و تخصيص اعتبار جهت تكميل پروژه مسجد را از جمله مطالبات و درخواست‌هاي مجموعه دانشگاه از استان برشمرد.


Powered by Tetis PORTAL