J
I
K
A
B

اخبار و رويدادها
29 خرداد 1398 19:47:9
رقيه يادگاري در صد و ششمين جلسه ستاد اقتصاد مقاومتي استان بيان نمود:۳۰ پروژه مهم در بخش اشتغالزايي در استان مركزي شناسايي و احصا شد

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان مركزي گفت: پيگيري و اجراي ۳۰ پروژه اختصاصي اقتصاد مقاومتي دستگاه‌هاي اجرايي استان مركزي از جمله اولويت هاي سال جاري است.

رقيه يادگاري شامگاه چهارشنبه در حاشيه يكصد و ششمين جلسه ستاد راهبري و مديريت اقتصاد مقاومتي استان مركزي با اشاره به دستور كار جلسه اظهار داشت: دستور كار اين جلسه بررسي و تصويب 30 پروژه اختصاصي اقتصاد مقاومتي استان بود.

وي افزود: ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي در مركز، پروژه‌هايي رو به صورت ملي دارد كه به وزارتخانه‌ها ابلاغ مي‌كند. وزارتخانه‌ها برش ملي مي‌زنند و برش استاني را به استان‌ها ابلاغ مي‌كنند و دستگاه‌هاي اجرايي استان موظف هستند كه اين پروژه‌ها را تا پايان سال به اتمام برسانند.

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان مركزي تصريح كرد: امسال به جز پروژه‌هاي ملي كه برش استاني دارند قرار شده هر استان 30 پروژه را كه مي‌تواند در اشتغال‌زايي استان تاثير به‌سزايي داشته باشد و چالش‌هاي اقتصادي استان را به صورت ويژه برطرف‌ سازد و در رونق توليد نقش و جايگاه ويژه‌اي داشته باشد را مشخص كند.

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان مركزي گفت: اين ۳۰ پروژه به كمك دستگاه‌هاي اجرايي و معاونت اقتصادي استانداري در بخش اقتصادي و آب، برق، زيرساخت‌هاي شهرك هاي صنعتي، عمراني، گردشگري، زيست محيطي، بازآفريني شهري (۳۳۷ واحدي مسكوني اميركبير، باغ خلج) و … مورد بحث و بررسي قرار گرفته است.

يادگاري بيان كرد: قرار است اين پروژه‌ها در سامانه نيپا (سامانه اقتصاد مقاومتي) ثبت و رصد شود و علاوه بر آن پروژه‌هاي ديگري نيز وجود دارد.

يادگاري بيان كرد: اين پروژه‌ها بعد از مشخص شدن بايد به تصويب ستاد اقتصاد مقاومتي استان برسند و بعد به ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي كشور ارسال شوند.

وي ادامه داد: پس از ارسال به ستاد كشوري، در آنجا مصوب مي‌شوند و به عنوان پروژه‌هايي كه بايد تا پايان امسال به طور حتم به نتيجه برسد انتخاب و مورد پيگيري و نظارت ستاد قرار مي‌گيرند.

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان مركزي عنوان كرد: 30 پروژه را به كمك دستگاه‌هاي اجرايي و معاونت اقتصادي استانداري احصا كرده‌ايم كه پروژه‌هاي بزرگ و مهم استان در بخش اقتصادي و بخش‌هاي مختلف هستند.

يادگاري افزود: 10 پروژه صنعتي بزرگ در اين راستا انتخاب شده كه يك‌ هزار و 700 نفر اشتغال‌زايي را به همراه دارند.

وي تصريح كرد: پروژه‌هايي در راستاي رونق صنعت ساختمان و همچنين بازآفريني شهري هم در ميان پروژه‌ها بود كه همه اينها را در سامانه نيپا وارد مي‌كنيم و به صورت مداوم مورد رصد قرار مي‌گيرند.

در اين نشست سيد علي آقازاده استاندار مركزي  با اشاره به ديدار خود با معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات اظهار كرد: بر اساس اين تفاهم نامه مقرر شد استان مركزي در كنار ۸ استان ديگر از پارك اقتصاد ديجيتالي برخوردار شود.

وي ادامه داد: براي احداث اين پارك قرار شد ساختماني به مساحت حداقل ۲۰۰۰ متر مربع توسط استان فراهم شود و تجهيز آن بر عهده وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات باشد.

استاندار مركزي افزود: احداث پارك اقتصاد ديجيتالي در راستاي رونق شركت هاي دانش بنيان، رشد و توسعه فناوري هاي جديد صورت مي گيرد.

آقازاده بيان كرد: در حال حاضر پارك علم و فناوري از لحاظ جانمايي خارج از محدوده است و خدمات رساني آب، برق و … به آن دشوار است اما، با وجود اين شرايط نزديك به ۵۰ شركت دانش بنيان در حال فعاليت هستند.

وي عملكرد ستاد راهبري و مديريت اقتصاد مقاومتي استان را در دو سال گذشته قابل دفاع و مثبت ارزيابي كرد و گفت: در مجموع بخش خصوصي، كارآفريني، اعضاي ستاد اقتصاد مقاومتي استان، شبكه بانكي و نمايندگان استان در اين موفقيت نقش به سزايي ايفا كردند.

استاندار مركزي افزود: شرايط كشور، شرايط عادي نيست و در جنگ اقتصادي قرار داريم و كارنامه موفق لازم داريم و نااميدي در مسير ما جايي ندارد بلكه بايد اميدوار باشيم و بنا به فرمايشات رهبري و با تلاش بزرگان كشور و دولت از اين مرحله عبور مي كنيم.

آقازاده گفت: ممكن است شرايط تحريم براي بخش خصوصي مشكلي به وجود نياورد اما، دست و پاگير بودن برخي قوانين مانع از سرعت ادامه كار مي شود كه انتظار مي رود اين مساله مورد بررسي و اصلاح قرار گيرد.

وي در خصوص پروژه هاي اختصاصي اقتصاد مقاومتي دستگاه هاي اجرايي استان اظهار كرد: بايد اين تعداد پروژه ها را در سال جاري افزايش دهيم و پروژه هاي اداره راه و شهرسازي در قسمت راه و زيرساخت هاي مربوط به موضوعات صنعت و بخش هاي آماده افتتاح در كارگروهي جداگانه مورد بررسي قرار گيرد.

محمد ابراهيم رضايي نماينده مردم خمين نيز در ادامه اظهار داشت: دغدغه مسئولين نظام حفظ كشور در شرايط موجود است. با بدترين دشمنان مواجه هستيم كه تمام ظرفيت خود را براي تسليم كردن مسئولين نظام و مردم به كار گرفته اند.

نماينده مردم خمين در خانه ملت بيان كرد: سال گذشته اوج تهديدات دشمنان را شاهد بوديم كه در مقابل با مجاهدت شبانه روزي همه جانبه ملت و مسئولان تمامي تهديدات دفع شد. البته در اين شرايط عده‌اي به رييس جمهور آمريكا گوشزد كردند كه اين اقدام منجر به ايجاد فرصت و رشد فوق العاده و غير قابل تصور براي ملت ايران خواهد شد. امروز با اطمينان مي توان گفت نقشه هاي طراحي شده آمريكا با شكست مواجه شده است.

وي افزود: امروز وضعيت ذخاير انرژي كشور خوب است و صادرات غير نفتي در وضعيت مطلوب قرار دارد و بنا به فرمايشات رهبري كه عنوان كردند امسال سال بشارت‌ها است، علي رغم تشويش و نگراني‌ها ما امروز به حقيقت اين مطلب دست پيدا كرديم.

نماينده مردم خمين در مجلس شوراي اسلامي بيان كرد: بايد از شكل گيري رشد و جهش در كشور براي ارتقاي استان استفاده كرد و مقابل ما افق روشني است و بايد اين شرايط را تبديل به فرصت كنيم.

رضايي بيان كرد: استان مركزي از استعداد و ظرفيت‌هاي خوبي برخوردار است و بايد با فكر به آينده در ايجاد تحول عظيم علمي، فرهنگي و … در آينده تلاش كنيم تا شرايط استان به وضعيت قابل قبول برسد.

وي تاكيد كرد: بايد به تمامي افراد جامعه اميد تزريق شود و اخباري كه دريافت مي‌شود حاكي از اين موضوع است و در اين فرآيند نقش موثري بايد براي مردم تعريف شود.

نماينده مردم خمين در خانه ملت گفت: بايد به موضوعات پيرامون حوزه اقتصاد مقاومتي توجه بيشتري كرد و استفاده از توان و ظرفيت داخلي در شرايط كشور مورد تاكيد است.

رضايي در بخش ديگر سخنان خود گفت: راه اندازي ترمينال صادراتي براي شهرستان خمين مطلوب و براي اقتصاد مقاومتي ارزشمند است و مي توان بستر صادراتي خوبي را در آينده براي اين خطه فراهم كنيم.

در ادامه سعيد فرخي معاون هماهنگي امور اقتصادي استاندار مركزي اظهار داشت: بايد نحوه برگزاري اين جلسات و پيگيري‌هاي مصوبات در سال جاري تغيير پيدا كند و جدي تر شود تا بتوانيم به اهداف از پيش تعيين شده دست پيدا كنيم.

وي ادامه داد: بايستي با همكاري رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان و مسئولين اين حوزه شاخص‌هايي تدوين و به فرمانداران شهرستان‌ها ابلاغ شود و در جلسات اقتصاد مقاومتي مورد ارزيابي قرار گيرد.

معاون هماهنگي امور اقتصادي استاندار مركزي گفت: وضعيت اجرايي پروژه‌ها و اقدامات انجام شده بايد مورد رصد و پايش قرار بگيرد.

فرخي در بخش ديگر سخنان خود بيان كرد: توسعه صادرات غيرنفتي استان از مسائل مهمي است كه بايستي مورد توجه فرمانداران و دستگاه‌هاي اجرايي قرار گيرد.

وي افزود: جذب سرمايه گذار، بحث اعطاي جوازها و پروانه‌هاي بهره برداري نيز بسيار مهم است، تكميل واحدهاي اقتصادي نيمه تمام از برنامه‌هاي جدي امسال به شمار مي‌رود.

معاون هماهنگي امور اقتصادي استاندار مركزي اظهار كرد: راه اندازي واحدهاي اقتصادي با كمك فرمانداران و دستگاه‌هاي اجرايي ا ز موارد مهمي است كه بايد در دستور كار باشد.

فرخي گفت: سال گذشته عمليات ساختمان پارك علم و فناوري استان به اتمام رسيده است، بايد به مشكلات پارك علم و فناوري و شركت‌هاي دانش بنيان توجه گردد و كارگروهي براي بحث خدمات گازرساني، برق رساني و … به اين مجموعه پيگيري شود.

معاون هماهنگي امور اقتصادي استاندار مركزي افزود: پروژه‌هاي اختصاصي اقتصاد مقاومتي استان كه در جلسه امروز مطرح شد بايد مورد ارزيابي قرار گيرد، دستگاه اجرايي و فرمانداري‌ها به طور مداوم موارد مربوطه را رصد كنند.


Powered by Tetis PORTAL