اخبار و رويدادها
15 فروردين 1396 13:3:52
رقيه يادگاري:جلسات اقتصاد مقاومتي استان مركزي نقش قابل توجهي در رشد اقتصاد خرد داشت

پيش از ظهر امروز سه شنبه پانزدهم فروردين ، چهل و چهارمين جلسه ستاد راهبري و مديريت اقتصاد مقاومتي استان با حضور رقيه يادگاري رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان ، استاندار و اعضاي ستاد در سالن جلسات پيامبراعظم (ص) استانداري برگزار گرديد.

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان مركزي با اشاره به عملكرد ستاد اقتصاد مقاومتي استان گفت: ستاد اقتصاد مقاومتي استان مركزي دومين ستاد كشور بود كه به‌جز 43 جلسه‌اي كه در سال 95 داشتيم، 126 ستاد تسهيل هم در شهرستان‌ها برگزار شد و اين ستاد در زمينه‌هاي مختلف فعاليت داشت و خوشبختانه سياست‌هاي اين ستاد سبب شد تا استان در تمام شاخص‌هاي كلان رشد داشته باشد.

رقيه يادگاري افزود: ستاد اقتصاد مقاومتي در تمامي زمينه‌ها يك نهاد تسهيل‌گر، هدايت‌گر، ناظر و تصميم‌گير است اما خود مجري نبوده و نهادهاي دولتي و غير دولتي مجري اين ستاد هستند.

وي تصريح كرد: خوشبختانه توافق‌هاي هسته‌اي و سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي سبب شد كه استان در شاخص‌هاي اقتصادي رشد مطلوبي داشته باشد.

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان مركزي بيان كرد: امسال با يك دستور كار و برنامه‌ريزي مناسب پيش مي‌رويم كه در آن دستگاه‌ها اهداف و ميزان رسيدن به اهدافشان را در جلسات مطرح كنند.

يادگاري ادامه داد: در 6 جلسه پاياني در سال 95 به كسب و كارهاي روستايي، خانگي و خرد پرداخته شد كه نقش وسيعي در رشد اقتصاد خرد داشت البته دولت بايد خود برنامه‌اي جداگانه براي روستاها داشته باشد.

 

استاندار مركزي در اين جلسه با اشاره به سال اشتغال و توليد گفت: برون‌سپاري از سوي واحدها و خوشه‌هاي صنعتي و توليدي مي‌تواند راهي براي ايجاد اشتغال خرد و كوچك باشد بنابراين واحدهاي توليدي و صنعتي استان بايد برون‌سپاري داشته باشند و با سپردن بخشي از كارهاي خود به بيرون تمام مسيرهاي اشتغال خرد را فراهم كنند.

محمود زماني‌قمي افزود: استان كرمان در زمينه ايجاد اشتغال خرد و كلان روش مناسبي را انتخاب كرده و با تقسيم استان خود به 18 منطقه و ارزيابي ظرفيت‌ها و وارد كردن شركت‌هاي بزرگ به سرمايه‌گذاري در زمينه كارآفريني روش مطلوبي را در زمينه ايجاد اشتغال انتخاب كرده كه با توجه به صنعتي بودن استان مركزي و صنايع و شركت‌هاي بزرگي كه دارد اين روش در اين استان هم مي‌تواند كمك قابل توجهي به ايجاد اشتغال داشته باشد.

وي تصريح كرد: تداوم طرح رونق توليد يكي از اهداف ما در سال 96 بوده، با توجه به نام سال كه اقتصاد مقاومتي و توليد و اشتغال است بايد يك برنامه جهادي براي عملي شدن آن درنظر داشت، خوشه‌هاي اقتصادي و لكه‌هاي صنعتي بايد در شهرستان‌هاي مختلف مشخص شود، جشنواره‌هاي اقتصادي روستايي پيشنهاد بسيار خوبي در اين زمينه است.

استاندار مركزي بيان كرد: طرح پرداخت وام به صنوف قطعي نيست اما اگر قطعي شود مي‌تواند در رونق توليد و اشتغال موثر باشد، برخي از مشكلات روستاها با ايجاد اشتغال خرد برطرف مي‌شود اما برخي از آن‌ها در سطح ملي بايد مطرح و بررسي شود، مديران به‌هيچ وجه حق دادن رقم در شغل و اشتغال را ندارند و تلاش همه بايد حركت در مسير تاكيدات مقام معظم رهبري مبني بر ادامه اقتصاد مقاوتي و توليد و اشتغال باشد.

زماني‌قمي ادامه داد: گزارش‌هاي عملكرد سال 95 نشان از جهت‌گيري مثبت درست دارد و عملكرد مطلوب بوده و خروجي آن قابل دفاع است با وجود اينكه دولت در شرايط نامناسبي فعاليت داشته ولي همين كه شاخص صادرات و واردات استان مثبت بوده، صادرات افزايش يافته و واردات هم در مسير ماشين‌آلات و تجهيزات لازم براي توليد بوده است، رونق نسبي بوده و اينكه از شرايط بد گذشته خارج مي‌شويم يعني شرايط مثبت است، كسي ادعا نمي‌كند كه همه مشكلات برطرف شده اما مي‌توانيم ادعا كنيم كه شرايط بهتر شده است البته شايد عده‌اي نتوانند اين بهبود وضعيت را ببينند يا عصباني شوند و از پيشرفت چيزي نگويند و به‌دنبال نكات منفي باشند كه طبيعي بوده و هميشه برخي نكات منفي وجود دارد حتي اگر 200 سال كار كرد.

وي عنوان كرد: برجسته كردن نكات منفي هنر نيست، وقتي انسان مسير تخريب را پيش گرفت نتيجه‌اش همين مي‌شود، بالاخره نيت‌ها به‌طور معمول بر زبان جاري مي‌شود يعني نمي‌شود شخصي اخلاق داشته باشد، صادق باشد ولي به دولت دروغ ببندد اگر توانستيم كشور را از ياس خارج كنيم، اميد را در جامعه ترويج دهيم و اتحاد، صميمت را بسازيم و اخلاق را شاخص رفتار خود قرار دهيم همان‌طور كه از بيانات حضرت علي(ع) اين مفهوم بر مي‌آيد كه اگر با بداخلاقي و از مسير نادرست پيروز شديم، شكست خورده‌ايم.

استاندار مركزي افزود: تصور نكنيم كه اگر رقيب خود را خراب كرديم هنر كرده‌ايم چند فرد بداخلاق و غيرمنطقي به جامعه اضافه كرده‌ايم، هنر پمپاژ اميد در جامعه است تازه آقاياني كه به‌دنبال تخريب دولت هستند بايد بدانند كه به‌وجود آورنده تمام اين مسائل خودشان بوده‌اند، اما گويا يادشان رفته يا نه يادشان نمي‌رود، شيوه آنها تخريب، نفي حقايق، دروغ گفتن است و با وجود علم به مسائل دروغ مي‌گويند.

زماني‌قمي اضافه كرد: آقايي به‌عنوان كانديداي انتخابات فلان شروع به صحبت مي‌كند و همه چيز را زير سوال مي‌برد، خودش هم مي‌داند كه دروغ مي‌گويد، درباره آب سنگين اراك تا توانسته دروغ گفته و هيچ اعتراضي هم به او نشده، گزارشات آن را به بنده رسانده‌اند و بنده به‌طور حتم در يك جمع بزرگ براي دفاع از دولت و عملكردش با روشي كه خود به آن اعتقاد داريم نه با روش آنها صحبت مي‌كنم و از دولت دفاع منطقي مي‌كنم.

وي تصريح كرد: آيا شما نبوديد كه اين تورم 40 درصد را به‌وجود آورديد، 700 ميليارد دلار ثروت اين كشور را چه كرديد حالا مي‌گرديد كه فلان جاده روستايي آسفالت شده يا نه، معلوم است ما به اندازه توانمان كار مي‌كنيم مثل شما دروغ و رمالي بلد نيستيم و رمال هم در اختيار نداريم.

 استاندار مركزي خاطرنشان كرد: مديران دستگاه‌هاي مختلف استان و فرمانداران بايد از عملكرد دولت دفاع كنند، حق سكوت ندارند، از هيچ چيز نترسند، آنچه را كه دولت انجام داده كه بايد بگوييم دفاع مديران استان از دولت مطالبه بنده از آنها است و اين موضوع زمان امضا كردن امتياز آنها برايم مهم است، ما نمي‌توانيم هر فردي كه از راه مي‌رسد و هر چي مي‌خواهد را بدون فكر كردن به جمهوري اسلامي و نظام بزند تحمل كنيم و چيزي نگوييم

زماني‌قمي بيان كرد: مديران بايد از دادن وعده و عدد و رقم خودداري كنند زيرا متاسفانه فضاي كشور به‌گونه‌اي است كه مخالفان دولت تنها به‌دنبال مچ‌گيري هستند اما به وعده‌هاي دروغيني كه قول يارانه 200 هزار توماني و غيره را مي‌دهند چيزي نمي‌گويند چون اين وعده‌ دولت را نشانه رفته است به خدا قسم دولت در پرداخت 45 هزار تومان يارانه مانده است و اينكه يك‌سري از دادن يارانه‌هاي بالا صحبت مي‌كنند به‌طور قطع وعده دروغين مي‌دهند، قرار نيست هر شخصي كه مي‌آيد به استان و هر صحبتي مي‌كند سكوت كنيم و چشممان را ببنديم، اثبات دولت و تبليغ عملكرد آن فرق دارد و دفاع از جرياني نيست و دفاعي منطقي است.

وي با اشاره به انتخابات پيش رو گفت: امسال دو انتخابات مهم در پيش داريم و مهم‌ترين مسئله‌اي كه براي انتخابات بايد مد نظر باشد رعايت شئون و اخلاق انتخاباتي در كنار انتخابات پرشور و رقابتي است، در رقابت مي‌شود اثباتي و محكم بود و از دولت دفاع كرد كه با دفاع از جرياني ويژه متفاوت است، جناح‌هاي سياسي نه مثل دين هستند نه خلاف آن، جامعه مي‌فهمد و واكنش نشان مي‌دهد بايد نگاه يكسان باشد انقلاب ما انقلاب اخلاق و به رسميت شناختن مخالف است، ضرورت ندارد كه براي اثبات خود ديگران را ناديده بگيريم.

مديركل تعاون، كار و رفاه اجتماعي هم با اشاره به ظرفيت‌هاي اشتغال‌زايي روستايي گفت: 155 روستاي داراي قابليت ويژه براي اشتغال خرد را شناسايي كرده كه در اين روستاها 431 واحد توليدي وجود دارد و يك‌هزار و 883 فرصت شغلي براي آنها پيش‌بيني شده است كه 73 ميليارد سرمايه نياز دارد.

محمدتقي آبائي افزود: استان مركزي داراي 23 بخش بوده كه براي هر بخش تعاوني و دهياري داريم، سال گذشته 53 شركت تعاوني ايجاد شده كه 16 مورد آن درروستاها بوده است.

 رئيس صنعت، معدن و تجارت استان مركزي هم با اشاره به برنامه سازمان صنعت و معدن در سال 96 گفت: تكميل طرح‌هاي بالاي 60 درصد پيشرفت از جمله برنامه‌هاي جديد صنعت و معدن استان است كه 247 طرح بالاي 60 درصد پيشرفت در استان داريم كه اگر تكميل شوند هشت هزار و 320 نفر اشتغال پيش‌بيني مي‌شود.

محمدرضا حاجي‌پور افزود: بحث صنوف توليدي از ديگر موارد مطرح شده است كه با توجه به اينكه 10 هزار صنف توليدي با اشتغالي بالغ بر 30 هزار نفر در استان داريم كه پرداخت تسهيلات به اين گروه هم مي‌تواند در رونق توليد و اشتغال موثر باشد.

وي تصريح كرد: بنابراين 3 هزار صنف توليدي را براي طرح اوليه مدنظر قرار داده‌ايم كه اگر به هر كدام از آن‌ها 50 ميليون تومان تسهيلات داده شود، يك‌هزار نفر اشتغال به‌دنبال آن پيش‌بيني مي‌شود.

رئيس صنعت، معدن و تجارت استان مركزي بيان كرد: 542 واحد كوچك و متوسط در استان مشمول بازسازي و نوسازي صنايع هستند، همچنين 87 واحد بزرگ نياز به بازسازي و نوسازي دارند كه اگر اين اقدام انجام شود توليد اشتغال را به‌دنبال دارد.

حاجي‌پور ادامه داد: در حوزه معدن هم پيش‌بيني كرده‌ايم كه 750 نفر اشتغال جديد داشته باشيم، حضور بانك‌هاي خصوصي در پرداخت تسهيلات كم‌رنگ بود كه لازم است همكاري بيشتري را در پرداخت تسهيلات به واحدها و صنايع توليدي داشته باشند.

وي عنوان كرد: از 443 طرح مصوب براي دريافت تسهيلات، 395 مورد دريافتي از بانك داشتند كه از بانك‌ها درخواست همكاري داريم تا بتوانيم به 995 مورد معرفي شده تسهيلاتي پرداخت كنيم.

رئيس صنعت، معدن و تجارت استان مركزي خاطرنشان كرد: سال گذشته در بحث رونق توليد كه انجام شد، يك‌هزار و 66 واحد تسهيلاتي معادل 716 ميليارد تومان دريافت كردند كه امسال هم در صنعت و معدن بحث تداوم اين طرح مطرح است.

مديركل دفتر امور روستايي استانداري مركزي هم با اشاره به اشتغال روستايي گفت: استان مركزي از دو هزار و 720 مورد اشتغال روستايي پيش‌بيني شده براي سال 95، دو هزار و 704 مورد تعهد انجام داده و چيزي حدود 99 درصد از تعداد پيش‌بيني شده را انجام داده است.

سعيد فائض‌پور افزود: از جمله اين اشتغال‌ها مي‌توان به 62 نفر توسط اداره تعاون، كار و رفاه اجتماعي كه 220 نفر تعهد داشته، 22 مورد توسط بنياد شهيد كه 26 نفر تعهد داشته، 217 نفر توسط بهزيستي كه بيش از 200 نفر تعهدي بوده كه داشته و 220 نفر هم توسط پست‌بانك كه تعهدش 188 نفر بوده اشاره كرد.

وي تصريح كرد: همچنين 784 نفر توسط بسيج سازندگي كه يك‌هزار و 54 نفر تعهد داشته و يك‌هزار و 332 نفر توسط كميته امداد امام خميني(ره) كه تعهدش يك‌هزار نفر بوده از ديگر موارد هستند كه كميته با اعتباري برابر 18 ميليارد و 500 ميليون تومان اين تعداد شغل را ايجاد كرده است، بهزيستي هم براي ايجاد اشتغالي كه داشته سه ميليارد و 80 ميليون تومان هزينه كرده و علاوه بر آن 300 ميليون بلاعوض بابت حق بيمه پيش‌پرداخت روستائيان پرداخت كرده است.

مديركل دفتر امور روستايي استانداري مركزي بيان كرد: سال گذشته بانك سينا و بنياد علوي اقدام خوبي را در زمينه روستاها داشتند كه 20 ميليارد تومان به منظور آن قرار داده شده بود و 120 طرح معرفي شد، 90 طرح انصرافي بود، 17 طرح حائز شرايط اوليه و 15 طرح در حال بررسي است، مشكل بانك سينا مناسب نبودن تسهيلاتش با شرايط روستايي است.

فائض‌پور ادامه داد: عملكرد صندوق كارآفرين اميد خوب و قابل توجه بوده، پست‌بانك هم دو نوع تسهيلات ارائه مي‌كند كه يكي از آنها در زمينه طرح‌هاي اشتغال‌زايي با نرخ سود 10 درصد در روستاها و مناطق محروم و ديگري سرمايه در گردش با نرخ 10 درصد است.

وي با اشاره به تعاوني‌ها گفت: 23 تعاوني در استان داريم كه تنها سه مورد از آنها فعال است، اگر تعاوني‌ها فعال شوند ظرفيت اقتصادي خوبي در روستاها ايجاد مي‌شود.

مديركل دفتر امور روستايي استانداري مركزي با اشاره به برنامه‌هاي جديد اين دفتر گفت: جشنواره‌هاي اقتصاد و فرهنگ از جمله برنامه‌هايي است كه براي امسال درنظر داريم، اين جشنواره هم در بحث اقتصاد و هم در بحث فرهنگ مي‌تواند رونق خوبي ايجاد كند.

فائض‌پور عنوان كرد: استفاده از انواع مشوق‌ها مثل شركت شهرك‌ها در واگذاري زمين‌هاي روستايي، مشخص كردن لكه‌هاي صنعتي و روستايي، توليد بدون كارخانه در روستاها، استفاده از ظرفيت دانشگاه‌ها و مراكز علمي از ديگر برنامه‌هايي است كه مي‌تواند در رونق توليد و اشتغال موثر باشد.

وي افزود: هيچ استاني در كشور مانند استان مركزي در زمينه اقتصاد مقاومتي با رويكرد روستاها عمل نكرده است و با وجود تمام توجهي كه بوده جمعيت روستايي استان سه درصد كاهش يافته است و بيشترين روستانشين در خنداب و كمترين آن با 9 درصد در محلات است اگر جمعيت روستايي كم شده اما خدماتي كه به روستائيان ارائه مي‌شود بيش از گذشته است.

مديركل دفتر امور روستايي استانداري مركزي تصريح كرد: به منظور توسعه اشتغال و توليد و بهبود اقتصاد برخي از روستاهاي استان كه داراي ظرفيت‌هاي ويژه‌اي هستند شناسايي شده‌اند كه از جمله آنها مي‌توان به هزاوه در بحث گردشگري، امان‌آباد در بحث گلخانه، رباط‌ميل در صنايع فلزي و غيره اشاره كرد.

فائض‌پور بيان كرد: قدمگاه، حك‌عليا، سرسختي و غيره در شازند، تواندشت و مالمير در سربند، بصري در زاليان، زرنوشه، آهو و غيره در آشتيان، دل‌آرام در تفرش، جاسب و واران در دليجان، سليم‌آباد در خنجين به‌عنوان بزرگترين قطب توليد بوقلمون در غرب كشور از ديگر روستاهاي داراي قابليت ويژه هستند.

مديركل دفتر جذب و حمايت از سرمايه‌گذاري استان مركزي هم با اشاره به تسهيلات ازدواج استان گفت: در زمان سفر هيئت دولت به استان مركزي مقرر شد كه علاوه بر وام‌هاي پرداخت شده براي ازدواج تا آن زمان هشت هزار و 372 فقره وام جديد هم پرداخت شود كه در مجموع سال 95 17 هزار و 800 فقره وام ازدواج پرداخت شده است.

مجيد نيكي‌ملكي افزود: به‌دنبال ماموريتي كه در زمان سفر هيئت دولت به استان به منظور پرداخت وام ازدواج محول شد، هشت هزار 462 فقره تسهيلات ازدواج كه براي افراد عادي 10 ميليون و براي افراد خاص 20 ميليون تومان بود پرداخت شد و بيش از تعداد مقرر شده بود.

وي با اشاره به طرح رونق توليد گفت: با وجود اينكه 332 طرح با اعتباري برابر 443 ميليارد تومان براي استان مركزي در قالب طرح رونق توليد ديده شده بود ولي استان مركزي توانست بيش از سه برابر تعهد داده شده تسهيلات پرداخت كند.

مديركل دفتر جذب و حمايت از سرمايه‌گذاري استانداري مركزي تصريح كرد: در طرح رونق توليد در استان مركزي يك‌هزار و 66 واحد توليدي توانستند تسهيلات دريافت كنند كه مجموع اين تسهيلات معادل 716 ميليارد و 800 ميليون تومان بود.

نيكي‌ملكي ادامه داد: از سال 92 روند كاهش نرخ بيكاري در كشور را داشتيم و اين نرخ تك‌رقمي شده ولي با وجود اينكه نرخ بيكاري كشور به 7.3 درصد رسيده است ولي باز هم مسئله بيكاري به‌عنوان يك مشكل مطرح است.

وي عنوان كرد: آنچه كه در اين بخش اهميت دارد اينكه بايد بررسي كرد و مشخص كرد كه در كدام مناطق مشكل بيكاري پررنگ‌تر است و مطابق با نتايج بررسي‌ها تصميم گرفت زيرا نرخ بيكاري در استان‌ها، شهرها و روستاهاي مختلف متفاوت است.

مديركل گمركات استان مركزي هم با اشاره به صادرات استان مركزي در سال 95 نسبت به سال قبل از آن 27 درصد افزايش داشته و ميليون 736 ميليون دلار صادرات از استان در كشور ثبت شده البته 66 درصد از صادرات استان از ساير گمركات بوده است.

مهدي ميراشرفي افزود: افزايش واردات استان از آلمان از 1.8 ميليارد دلار به دو و نيم ميليارد دلار نشان از تاثير برجام در افزايش شركاي تجاري استان دارد.

وي تصريح كرد: در 10 روز ايام كاري استان در سال 96 اراك هفت ميليون دلار صادرات و ساوه سه ميليارد دلار صادرات داشته كه رقم بسيار قابل توجهي است.

مديركل گمركات استان مركزي بيان كرد: در بحث حمايت از توليد گسترش گمركات اختصاصي را داشتيم كه الان ايرالكو بسياري از محصولاتش را به‌طور مستقيم صادر مي‌كند و با اقداماتي كه انجام مي‌شود امكان افزايش صادرات و رسيدن آن به يك ميليارد دلار وجود دارد.


Powered by Tetis PORTAL