اخبار و رويدادها
4 اسفند 1395 12:18:25
در سي و هشتمين نشست ستاداقتصادمقاومتي مطرح شد:ايجاد 2 هزار شغل روستايي در راستاي اقتصاد مقاومتي در استان مركزي

صبح امروز سي و هشتمين نشست ستاد راهبري و مديريت اقتصاد مقاومتي استان مركزي با حضور زماني قمي استاندار مركزي ، رقيه يادگاري رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان و ديگر اعضاي ستاد در روستاي خاوه اردهال شهرستان دليجان برگزار شد.

زماني قمي در اين نشست گفت: چهار هزار شغل پايدار به منظور ايجاد واحدهاي كوچك و متوسط در مناطق روستايي پيش بيني شده بود كه تاكنون 50 درصد آن محقق شده است

وي اظهاركرد: بانك ها بايد در پرداخت تسهيلات مورد نياز براي ايجاد اشتغال در روستاها بيشتر همكاري كنند.
وي ادامه داد: با وجود خشكسالي هاي متوالي براي رونق و توسعه روستاها نياز به ايجاد اشتغال پايدار است و بر اين اساس لازم است بانك ها و دستگاه هاي متولي تلاش كنند با جذب اعتبارات تخصيصي زمينه اشتغال پايدار در روستاها فراهم شود.

زماني قمي ادامه داد: با ايجاد اشتغال در روستاها بايد مهاجرت به شهرها كاهش يابد و زمينه مهاجرت معكوس نيز فراهم شود.

استاندار استان مركزي روستاها را كانون توليد و اشتغال معرفي كرد و افزود: با روند ايجاد اشتغال جديد و با راه اندازي صنايع تبديلي و كوچك در روستاها مي توان ضمن جلوگيري مهاجرت از روستاها به شهرها شاهد مهاجرت معكوس هم باشيم.

زماني قمي افزود: استان مركزي و شهرستان دليجان داراي ظرفيت هاي فراواني در بخش هاي مختلف است كه بايد با برنامه ريزي از اين ظرفيت ها به نحو مطلوبي بهره برداري كرد.

وي اظهار كرد: به منظور بهره گيري از ظرفيت هاي استان در راستاي اجراي سياست هاي اقتصاد مقاومتي نشست هاي ستاد راهبرهاي اقتصاد مقاومتي در واحدهاي مختلف توليدي و روستاها امسال برگزار شده است.

فرماندار دليجان نيز در اين نشست گفت: دليجان داراي توانمندي و پتانسيل صنعتي و توليدي است كه در كشور كم نظير هستند.

محمد كردي افزود: 70 درصد از عايق رطوبتي كشور در اين شهرستان توليد و روانه بازار داخلي و خارجي مي شود.
فرماندار دليجان با بيان اينكه دليجان بزرگترين توليد كنند الياف پلي استر كشور است اضافه كرد: 20 درصد الياف كشور از اين شهرستان صادر مي شود.

كردي، با تاكيد بر اينكه روستاهاي دليجان توانمندي هاي اقتصادي و گردشگري فراواني دارند بيان كرد: با استفاده بهينه از منابع موجود در روستاها و راه انداز ي صنايع خرد و كوچك و صنايع تبديلي اقتصاد مقاومتي محقق و روستاها رونق مي گيرد.

وي ادامه داد: روستاهاي زيادي در اين شهرستان است كه از جاذبه هاي طبيعي و تاريخي برخوردارند و با رونق صنعت گردشگري، باعث درآمد زايي، ايجاد اشتغال و رونق اقتصادي روستا را مي توان فراهم كرد.

فرماندار دليجان افزود: روستاي خاوه با قدمت تاريخي سه هزار ساله و قدمت ديني و فرهنگي يك هزار و 400 ساله يكي از روستاهاي شرق دليجان است كه به لحاظ شاخصه‌هاي ويژه در زمره روستاهاي مستعد نمونه گردشگري قرار دارد.

وي بيان كرد: طرح ساخت خانه هاي بوم گردي روستايي به عنوان يكي از برنامه هاي زيرساختي پيشنهادي اقتصاد مقاومتي شهرستان در حوزه گردشگري است كه به تصويب ستاد راهبري اقتصاد مقاومتي استان مركزي رسيده است.

وي اظهار كرد: با توجه به اينكه بسياري از روستاهاي دليجان ظرفيت پذيرش گردشگر را به ويژه در فصل بهار و تابستان دارند، اين طرح از طريق ستاد راهبري اقتصاد مقاومتي استان مركزي به عنوان فصلي جديد در حوزه توليد ثروت و اشتغالزايي تصويب شده است.

وي بيان كرد: ساخت خانه هاي بوم گردي ماندگاري گردشگر را در اين شهرستان بيشتر مي كند و مسافران علاوه بر بازديد از روستاهاي هدف، در اقامتگاه هاي روستايي سكونت مي كنند و اين مهم گردش اقتصادي و اشتغالزايي براي بوميان دارد.

كردي ادامه داد: بايد از فرصت ها استفاده كرد و با عزم راسخي كه دولت تدبير و اميد براي رونق روستاها دارد مسئولان شهرستان نيز در اين راستا تلاشي مضاعف كنند.

شهرستان دليجان از توابع استان مركزي 50 هزار نفر جمعيت دارد و قطب توليد عايق رطوبتي و الياف پلي استركشور محسوب مي شود.


Powered by Tetis PORTAL