اخبار و رويدادها
1 اسفند 1395 12:10:0
سي و هفتمين نشست ستاد راهبري و مديريت اقتصادمقاومتي استان در شهرصنعتي كاوه شهرستان ساوه برگزار شد + فيلم

سي و هفتمين نشست ستاد راهبري و مديريت اقتصاد مقاومتي استان با حضور رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان،استاندار مركزي و اعضاي ستاد در شهر صنعتي كاوه در ساوه برگزار شد.

دانلود فيلم

رقيه يادگاري رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان و دبير ستاد راهبري و مديريت اقتصاد مقاومتي گفت: در اين جلسه ايجاد اتاق بازرگاني با توجه به فعاليت هاي بالاي اقتصادي مصوب شد.

وي افزود : تاسيس سه ناحيه صنعتي در روستاها در راستاي اشتغال خرد و كوچك در روستاها و مناطق محروم از ديگر مصوبات اين جلسه بود.

استاندار مركزي نيز در اين نشست ، گفت: تسهيلات رونق توليد در استان مركزي تاكنون 56 درصد بيش از سقف سهم اعتباري پرداخت شده است و اين استان در اجراي طرح رونق توليد از جايگاه مناسبي در كشور برخوردار است.

زماني قمي اظهار كرد: سهم تعيين شده تسهيلات رونق توليد استان امسال چهار هزار و 430 ميليارد ريال بود كه تاكنون 6 هزار و 930 ميليارد ريال به 992 واحد صنعتي كوچك و متوسط پرداخت شده است.

وي، با اشاره به همكاري مطلوب بانك ها در اين حوزه گفت: بخش خصوصي نيز  براي رونق توليد در استان فعاليت قابل قبولي داشته و در نظارت تسهيلات پرداختي، مشخص شده علاوه بر تثبيت شغل هاي موجود، 450 شغل جديد نيز ايجاد شده است.

استاندار مركزي گفت: با توجه به اينكه تاثيرگذاري تزريق سرمايه در گردش به واحدهاي توليدي پس از مدتي نمايان مي شود، در بهار سال آينده وضعيت فعلي ارتقاء خواهد يافت.

زماني قمي ادامه داد:ستاد ستاد اقتصاد مقاومتي استان محوريت مشاغل خرد و روستايي را در اولويت دارد و با هدف پيگيري روند بهبود اشتغال و اقتصاد در تمام نقاط استان، سي و هشتمين نشست اقتصاد مقاومتي استان مركزي در يكي از روستاهاي اين استان برگزار خواهد شد.

 زماني قمي افزود: ستاد اقتصاد مقاومتي فرصت‌هاي اشتغالزايي و تصميم‌گيري براي اشتغالزايي در روستاها را پيگيري مي‌كند و اولويت ستاد پرداختن به اشتغال در روستاهاي صاحب توليدات برتر است.  

به گفته وي، جهاد كشاورزي، كميته امداد و ميراث فرهنگي تاثير بسزايي در ايجاد و توسعه مشاغل خرد و روستايي دارند و با حضور در روستاهاي مستعد و توانمند بايد براي تصويب تسهيلات اقتصاد مقاومتي اقدام كنند.

وي در ادامه با اشاره به ظرفيت بالاي شهر صنعتي كاوه گفت: در اين بزرگترين شهر صنعتي كشور در هر شاخه‌اي از توليد، صنعتي فعال است. اين منطقه ويژه اقتصادي فرصتي براي رونق توليد ملي در حوزه صادرات كالاي ايراني است.

زماني قمي در خصوص استقرار گمرك اقتصادي سوخت كشور(هاب سوخت) درساوه، اظهار كرد: هاب سوخت فرصت توسعه اقتصادي استان است چراكه هم درآمدزايي دارد و هم سطح منطقه را ارتقا مي‌دهد.

وي در خصوص بازديد انجام شده از گروه صنعتي ايران توحيد ساوه نيز گفت: اين كارخانه وابستگي بسياري از شركت‌هاي خودروسازي به توليد پيچ و مهر را برطرف كرده و ضمن تامين نياز داخلي از خروج ارز نيز جلوگيري مي‌كند.

زماني قمي همچنين در پي درخواست نماينده مديران صنايع شهر صنعتي كاوه مبني بر استقرار اتاق بازرگاني در شهر صنعتي ساوه با توجه به ظرفيت‌هاي اين شهر صنعتي، افزود: وجود اتاق بازرگاني در ساوه ضرورت است و به منزله تضعيف اتاق استان نيست و منافاتي با تقسيمات كشوري نداردو احداث اين اتاق در ساوه مورد تصويب ستاد اقتصاد مقاومتي قرار مي گيرد.

وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به برنامه استقرار كارگاه تراش سنگ‌هاي قيمتي در دو نقطه استان مركزي گفت: طبق بررسي‌هاي انجام شده مقرر شده است كه در خمين و تفرش صنعت تراش سنگ‌‌هاي قيمتي فعال شود، اما در جلسه‌اي كه در نهاد رياست جمهوري برگزار شد قرار شد يك نقطه ديگر از شهرستان‌هاي استان به اين دو نقطه اضافه شود، از اينرو با توجه به اينكه رويكرد انتخاب اين نقطه يكي از شهرستان‌هاي محروم بود، لذا منطقه سمقاور كميجان نيز به اين طرح اضافه شد و اين سه نقطه مورد تصويب ستاد اقتصاد مقاومتي استان قرار مي‌گيرد و قبل از عيد عمليات اجرايي آنها آغاز خواهد شد.

استاندار مركزي  تصريح كرد: با وجود آنكه شرايط بهبود يافته ولي براي رسيدن به نقطه مطلوب بايد برنامه ريزي كنيم و مسئولان و مديران استان نيز در اين زمينه بايد تلاش بيشتري را به كار گيرند.

زماني قمي در سفر خود به ساوه از واحد ايران توحيد توليد كننده پيچ و مهره خودرو و صنعت ساختمان نيز بازديد كرد.

بازديد از برخي طرح هاي اقتصاد مقاومتي نوبران و غرق آباد و رسيدگي به وضعيت اين طرح ها برنامه بعدي استاندار مركزي است.


Powered by Tetis PORTAL