اخبار و رويدادها
15 اسفند 1395 14:44:5
در چهل و يكمين جلسه ستاد اقتصاد مقاومتي بر افزايش توليد محصولات كشاورزي و صادرات غيرنفتي تاكيد گرديد

پيش از ظهر يكشنبه روستاي بزيجان شهرستان محلات ميزبان استاندار ، رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان ، فرمانداران ، مديران دستگاههاي اجرايي استان و ديگر اعضاي ستاد راهبري و مديريت اقتصاد مقاومتي استان بود.

استاندار مركزي در اين جلسه گفت: افزايش توليد محصولات كشاورزي و توسعه صادرات غير نفتي از شاخص‌هاي تأثيرگذار در تحقق اقتصاد مقاومتي است.

وي اظهاركرد: روستاي بزيجان در محلات با استفاده از توانمندي ها و داشته هاي خود به قطب توليد و صادرات بيد قرمز در كشور تبديل شده و اين الگويي است كه بايد به تناسب استعداد هر منطقه بهره گيري شود.

ايشان افزود: اين روستا در آينده به كانون مهاجر پدير تبديل مي شود و نه تنها جمعيت آن حفظ مي شود بلكه بر جمعيت آن روزبه روز افزوده خواهد شد.

زماني قمي ادامه داد: بسياري از خوشه هاي صنعتي و مادر كشور در استان مركزي قرار دارند كه اين استان را به قطب توليدي موثري براي محصولات صادراتي تبديل كرده و شهرستان محلات نيز به عنوان مهمترين توليد كننده سنگ نما ،گل و گياهان زينتي در اين زمينه نقش ويژه دارد.

استاندار مركزي بيان كرد: بايد بيشتر در حوزه روستاها و تحقق اقتصاد مقاومتي در اين مناطق اقدام شود تا در راستاي منويات مقام معظم رهبري در حوزه اقتصاد گام برداشته شود.

زماني قمي ادامه داد: در هر نقطه از اين استان ظرفيت هايي وجود دارد كه مي توان از آن ها براي ايجاد اشتغال پايدار ،افزايش درآمد و رونق اقتصادي منطقه استفاده كرد.

زماني قمي ادامه داد: بايد با تكيه به منابع انساني و فرصت هاي فراموش شده توليد ثروت و اشتغال كرد.وي افزود: نشست هاي ستاد اقتصاد مقاومتي به طرح بيان مشكلات عمراني قديم ايجاد شده نبايد بپردازد ، بلكه بايد درراستاي اهداف توليد ملي و اقتصاد مقاومتي جديدي بحث و رسيدگي شود

فرماندار محلات نيز در اين نشست به بيان توانمندي محلات در توليد سنگ نما ،ماهيان زينتي و گل و گياهان زينتي پرداخت و گفت: اين شهرستان سهم قابل توجهي از صادرات استان مركزي را به خود اختصاص داده است.
علي زيني وند افزود: در حال حاضر 75 معدن سنگ در شهرستان محلات فعال است كه سالانه 2 ميليون تن سنگ تزئيني از آن ها استخراج شده و 12 درصد سنگ تراورتن دنيا در اين شهرستان توليد مي شود.

وي اظهار كرد: اقتصاد شهرستان محلات بر پنج پايه گردشگري، معادن و صنايع سنگ، توليد ماهيان زينتي و واحدهاي توليد گل و گياهان زينتي و صنعت توليد تريكو استوار است و در اين شهرستان، يك شهرك و 2 قطب داراي 280 واحد صنعتي وجود دارد كه 90 درصد آن ها در بخش سنگ فعاليت دارند.

وي گفت: فراهم كردن فرصت هاي اشتغال يكي از دغدغه هاي مديران و مسئولان است كه با اجراي سياست هاي اقتصاد مقاومتي، زمينه بازار كار در محلات تا حدودي محقق شده است.

زيني وند گفت: 95 درصد از ايجاد اشتغال تكليفي اين شهرستان در سال جاري محقق شده است ضمن اينكه امسال 108 نيروي كار از طريق بند (واو) ماده 80 برنامه پنجم توسعه كشور جذب واحدهاي كارگري اين شهرستان شدند.

فرماندار محلات افزود: با وجود تنگناهاي اقتصادي در برخي كارگاه هاي اين شهرستان، هشت واحد كارگاهي ضمن حفظ نيروي انساني به كار گمارده شده، جذب نيروي جديد بومي نيز داشتند.

وي، پرداخت تسهليات رونق توليد را گامي موثر براي افزايش توليد و ايجاد اشتغال پايدار بيان كرد و ادامه داد: براي افزايش توليد و صادرات در اين شهرستان برنامه هايي در دستور كار است.

در اين نشست به بررسي مشكلات واگذاري زمين جهت توسعه صنعت سنگ در شهر نيمور ،توسعه نمايشگاه سنگ، توليد و پرورش ماهيان زينتي ، بسته بندي و افزايش ظرفيت كشت بيد قرمز در شهرستان محلات پرداختند.

استاندار استان مركزي در سفر به شهرستان محلات در آيين روز درختكاري نيز شركت كرده و با خانواده شهيد محمد خاكپور نيز ديدار داشت.

 


Powered by Tetis PORTAL