اخبار و رويدادها
21 بهمن 1395 19:40:7
برگزاري سي و ششمين نشست ستاد راهبري و مديريت اقتصاد مقاومتي استان

نعمت زاده وزير صنعت، معدن و تجارت و جانشين فرماندهي ستاد اقتصاد مقاومتي در استان مركزي در سي و ششمين نشست ستاد راهبري و مديريت اقتصاد مقاومتي كه با حضور رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان مركزي و استاندار برگزار شد، گفت:در راستاي پيشبرد سياست هاي اقتصاد مقاومتي موفقيت هاي خوبي در استان مركزي حاصل شده است.

نعمت زاده وزير صنعت، معدن و تجارت افزود: استاندار مركزي در اين راستا مسائل را با جديت و دلسوزي خاص دنبال مي كنند و در بحث هپكو نيز نگراني هاي زيادي داشتند.

وي يادآور شد: مسائل هپكو پيچيده و خاص است كه با اقدامات در دست انجام مسائل آن حل خواهد شد و در اين راستا استاندار مركزي اقدام هاي خوبي انجام داده اند.

وي ادامه داد:در نشست شامگاه گذشته هيات دولت مسائل هپكو مطرح و در حدود نيم ساعت از اين جلسه وضعيت اين شركت  و  اقدامات انجام شده در استان، سازمان صنعت ، معدن و تجارت ، سازمان خصوصي سازي و ... تشريح شد و اميد است در آخرين مزايده سازمان خصوصي سازي گروهي كه اهليت داشته باشد، مديريت اين شركت را برعهده گيرد.

وزير صنعت، معدن و تجارت افزود: هپكو واحد صنعتي خوب و نمونه است اما چند ماه گذشته به خاطر بي توجهي مالكان رها شده بود و زحمت آن به دوش استان و در برخي مواقع به تهران افتاد.

نعمت زاده با اشاره به اينكه براي تسريع در راه اندازي شركت سايپا خمين نيز روز گذشته نشست ويژه اي بررسي شد، بيان كرد: پيگيري و توسعه سايپا در دولت هاي قبل در چندين منطقه از كشور آغاز شده بود اما توجيه اقتصادي نداشت و كار متوقف شده بود كه به بخش خصوصي سازي واگذار شد و امور در شرايط بهتري پي گرفته شد.

وي افزود: اين شركت مقتدر است اما تمركز اصلي سرمايه گذران اين شركت در صنايع لبني، موادغذايي  است و با حوزه صنعت مرتبط نيست كه در جمعبندي كه انجام شد تصميم بر آن شد كه سايپا اين شركت را تحويل گيردتا تكميل شود و در اوايل سال خط توليد آن به ثمر بنشيند و اتاق رنگ و موارد ديگر آن تكميل شود.

وزير صنعت، معدن و تجارت اضافه كرد: پيگيري و تسريع امور در طرح پتروشيمي خمين نيز در دست انجام است و مصوبه شهرك تخصصي پتروشيمي خمين  در هيات دولت در حال بررسي است و به زودي تصويب نهايي مي شود.

وي گفت: خمين نيازمند ظرفيت هاي اشتغالزايي بيشتري است و با راه اندازي واحدهاي توليدي سايپا و پتروشيمي شرايط شهرستان متفاوت خواهد شد.

نعمت زاده بيان كرد: واحد نساجي اين شهرستان نيز سال ها متوقف بود كه با بانك صنعت، معدن و تجارت در اين راستا مذاكراتي صورت گرفته است و قرار است با در نظر گرفتن شرايط خاص به بخش خصوصي واگذار شود.

وي اظهار كرد: 6 هزار و 700 ميليارد ريال تسهيلات رونق توليد از طريق بانك هاي استان مركزي به بيش از900 واحد صنعتي و كشاورزي اين استان پرداخت شده كه اين اقدام جاي تشكر دارد و اميد است باقي درخواست ها نيز با سرعت انجام شود.

وزير صنعت ، معدن و تجارت عنوان كرد: بنا بر اعلام بانك مركزي محدوديتي براي پرداخت تسهيلات رونق توليد در سقف استاني و كلي وجود ندارد.

وي ادامه داد: انتظار است استان مركزي در راستاي پرداخت تسهيلات رونق توليد جزء سه استان برتر باشد.

نعمت زاده گفت: سيستم نظارتي در نظام تسهيلات دهي حوزه توليد براي نخستين بار در كشور فعال شده و در جريان آن تاكنون سه هزار و 900 اشتغال جديد در كشور در واحدهاي نظارت شده ايجاد شده است.

وي بيان كرد: تعداد اشتغال ايجاد شده به طور قطع بيش از اين تعداد است زيرا از واحدهاي نظارت نشده آمارهاي جديد در دست نيست.

وزير صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در اين راستا حدود 300 واحد افزايش توليد داشته است، و تبديل نقدينگي به توليد زمان بر است.

نعمت زاده اظهار كرد: نظام نظارتي با هدف راهبري تسهيلات ارايه شده در راستاي افزايش توليد، صادرات و اشتغال تدوين و اجرايي شده است.

وي گفت: رهبر معظم انقلاب پيگير مباحث نظارتي بر تسهيلات ارايه شده به واحدهاي توليدي هستند و حساسيت ويژه در اين راستا دارند و در چند روز گذشته خواستار گزارش نظارتي دقيق در فعاليت حوزه صنعت و توليد شدند كه گزارشي به محضر ايشان ارسال شده است.

نعمت زاده در بخش ديگري از سخنانش در خصوص 22 بهمن گفت: زيبايي دوران شيرين پيروزي انقلاب اسلامي در سال 57 بايد ادامه داشته باشد و برخي اختلاف هاي سليقه هاي جزئي نبايد افكار باعث دور شدن از يكديگر نشود.

وي تاكيد كرد: رمز پيروزي انقلاب اسلامي رهبري، حضور مردم و وحدت كلمه بود و اين مهم بايد امروز بيش از گذشته مدنظر باشد.

وزير صنعت، معدن و تجارت از مردم خواست در راهپيمايي 22 بهمن مانند سال هاي گذشته حضوري پرشور و دشمن شكن داشته باشند.

گفتني است بهره برداري از طرح توسعه 2 واحد صنعتي و توليدي در شهرستان ساوه، ديدار با نماينده ولي فقيه در استان مركزي، حضور در گلزار شهدا و اداي احترام به مقام شامخ شهداي اراك، افتتاح نخستين مزرعه خورشيدي بخش خصوصي، بازديد از شركت ايرالكو و نمايشگاه فرش دستباف در محل دائمي نمايشگاه هاي بين المللي اراك و حضور در صدا و سيماي استان، از ديگر برنامه هاي محمد رضا نعمت زاده وزير صنعت، معدن و تجارت در سفر يكروزه خود به استان مركزي است.

Powered by Tetis PORTAL