اخبار و رويدادها
12 بهمن 1395 10:16:55
معاون رئيس جمهوري و رئيس سازمان برنامه و بودجه گفت: 16هزار ميليارد تومان براي احياي واحدهاي صنعتي كشور با هدف رونق توليد تخصيص يافت.

محمد باقر نوبخت عصر دوشنبه در نشست مشترك شوراي برنامه ريزي و توسعه و ستاد راهبري و مديريت اقتصاد مقاومتي استان مركزي در سالن غدير استانداري افزود: در عالي ترين سند فرادستي نظام بعد از قانون اساسي، تحقق اهداف توسعه يافتگي در افق 1404 و در كنار آن ايستادن در جايگاه نخست اقتصادي و فناوري در منطقه است.

وي بيان كرد: توسعه در سال 1395 مقصد برنامه پنجم و ششم است و اين تحقق اين امر از طريق رفع موانع توليد ميسر است.

رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور ادامه داد: توسعه از طريق تسريع در تكميل طرح هاي عمراني دولتي با جديت دنبال مي شود و براي رفع موانع در مسير كمك به واحدهاي توليدي، مقرر شد حداقل براي هفت هزار و 500 واحد توليدي زيان ده يا كم كم توان شناسايي شده در كشور، 16 هزار ميليارد تومان تسهيلات درنظر گرفته شود.

نوبخت اظهار كرد: با توجه به ماهيت غير دولتي بسياري از واحدهاي توليدي و صنعتي كشور، بايد تسهيلات بانكي به عنوان سرمايه در گردش و سرمايه ثابت در اختيار اين واحدها قرار گيرد.

وي عنوان كرد: بر اساس گزارش استاندار مركزي در اين راستا، حدود پنج هزار ميليارد ريال اعتبار در اختيار 703 واحد توليدي از مسير مستقيم با بانك و يا از طريق فرايند رونق توليد قرار گرفته است.

به گزارش ايرنا، معاون رئيس جمهوري اضافه كرد: 13 هزار واحد در سطح ملي از اين تسهيلات استفاده كرده اند و اميد است روز به روز شاهد رفع موانع توليد باشيم.

نوبخت گفت: در شرايطي كه نيازمند رشد اقتصادي و پويا در جامعه هستيم، هپكو و واگن سازي پارس با ظرفيت زير 40 درصد فعاليت دارند و اين امر زيبنده نيست.

معاون رئيس جمهوري افزود: منابع مالي دولت محدود است اما به نسبت سال گذشته هم اينك قيمت نفت به بالاي 50 دلار رسيده و متوسط فروش امسال حدود 42 دلار بوده است.

وي عنوان كرد: ميزان فروش نفت كشور به بركت رفع تحريم ها و برجام افزايش يافته است.

نوبخت يادآور شد: با توجه به نوسانات قيمت نفت در بازار جهاني، اوپك به دنبال كاهش عرضه و فروش بود، اما جمهوري اسلامي ايران به درستي مقاومت كرد و پيروز شد.

وي عنوان كرد: فروش نفت ايران در گزارش ماه گذشته وزير نفت، 2 ميليون و 900 هزار بشكه بوده كه البته اين ميزان دايمي نيست اما متوسط ماه هاي گذشته نيز 2 و نيم ميليون بشكه بوده است.

نوبخت بيان كرد: جاي خوشبختي است كه در اين دولت بسياري از واحدهاي توليدي رونق گرفتند و با خزانه محدود دولت همه مشكلات را دنبال مي كند.

وي گفت: در چند روز گذشته جمعي از هموطنان در سيستان و بلوچستان گرفتار سيلاب شدند و آب به هامون خشك رسيد ودر پي آن خسارت هاي سنگيني نيز به بار آمده كه دولت بايد آن را جبران كند.

رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور افزود: سرمازدگي مركبات شمال كشور و بيماري آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان از ديگر خسارت هاي وارد شده است كه بايد مورد توجه قرار گيرد.

نوبخت اظهار كرد: تخصيص بهينه منابع اساس بودجه ريزي است و ارزش كار دولت به اين است كه با منابع محدود بهترين تخصيص ها در دستور كار قرار مي دهد.

وي بيان كرد: امروز در سفر به استان مركزي از مجتمع حوزوي خاتم الانبياء (ص) بازديد شد و ساخت اين مجتمع بزرگ معنوي بيانگر توسعه در عرصه فرهنگ و دين است.

نوبخت تصريح كرد: بر اساس الگويي كه مد نظر رهبر معظم انقلاب است، فرهنگ زير ساخت توسعه و از ابعاد آن است.
نوبخت بيان كرد: جاي خوشحالي دارد كه در استان مركزي كه استاني صنعتي است به مسائل ديني و فرهنگي توجه ويژه شده است و اين مسائل توسط نماينده ولي فقيه در استان مركزي كه شخصيتي بزرگ و اثرگذار در جمهوري اسلاني ايران است، دنبال مي شود.

به گزارش ايرنا، وي در خصوص اعتبارات سفر رئيس جمهوري به استان مركزي نيز گفت: در اين سفر حدود 9 هزار و 300 ميليارد ريال مصوب شده است.

معاون رئيس جمهوري ادامه داد: پيگيري مصوبات سفر و ساير مسائل كوچك و بزرگ اين استان توسط نماينده عالي دولت در استان مركزي با جديت پيگيري مي شود كه اين موضوع جاي تقدير دارد.

نوبخت گفت: مطالبات نماينده ولي فقيه در استان مركزي و استاندار مركزي و مطالبات كارگران شركت هپكو و واگن سازي اراك به عنوان مصوبه اين شوراي اقتصاد مقاومتي استان پيگيري مي شود.

وي ادامه داد: حضور در نشست هاي شوراي برنامه ريزي و توسعه استان ها فرصت مغتنمي براي مديران استان ها و مسئولان ملي است تا در يك گفت و شنود متقابل موانع و مشكلات در كنار ظرفيت هايي كه در استان ها وجود دارد، بازگويي و مورد توجه قرار گيرد.

نوبخت اظهار كرد: پس از سفر كاروان تدبير و اميد به استان مركزي متعهد به سفر به اين استان بودم و پس از اين سفر، مسئول سفرهاي رئيس جمهوري براي پيگيري ساير موارد سفرهاي مكرري به استان خواهند داشت.

وي بيان كرد: انتظار است مديران و مسئولان دستگاه هاي مختلف اين استان گزارش فعاليت هاي خود را ظرف يك تا 2 هفته آينده ارايه دهند و موارد از طريق رئيس سازمان برنامه و بودجه به تهران گزارش شود.

رئيس سازمان برنامه و بودجه استان مركزي هم در اين نشست گفت: در سفر رئيس جمهوري و كاروان تدبير و اميد به اين استان 9 هزار و 300 ميليارد ريال اعتبار براي 55 طرح مصوب شد كه از اين ميزان چهار هزار و 230 ميليارد ريال اعتبار آن مربوط به سال 95 است.

رقيه يادگاري افزود: از مجموع چهار هزار و 230 ميليارد ريال امسال، تاكنون سه هزار و 150 ميليارد ريال تخصيص اعتبار شده است كه بيانگرتحقق 74 درصدي از تخصيص اعتبار مصوبات سفر است.

وي بيان كرد: در اين سفر مهمترين و تاثيرگذارترين طرح هايي كه در توسعه استان نقش موثري داشت، انتخاب شده است.

به گزارش ايرنا، نماينده مردم ساوه و زرنديه نيز در اين نشست گفت: در بين نمايندگان مردم اين استان در مجلس شوراي اسلامي وحدت ويژه اي وجود دارد.

محمدرضا منصوري افزود: اين وحدت نقش موثري در حل تنگناهاي استان و توسعه بيشتر در بخش هاي مختلف دارد‌.
وي بيان كرد: خط سريع السير در مسير اراك، ساوه و همدان بار ترافيكي تهران را تا حد زيادي كاهش مي دهد كه توجه به اين مهم امري ضروري است.

نماينده مردم ساوه و زرنديه ادامه داد: اگر ماليات اخذ شده در استان مركزي در داخل استان هزينه شود موجب افزايش مي شود كه انتظار است اين موضوع مورد توجه ويژه قرار گيرد.

محمد باقر نوبخت معاون رئيس جمهوري و رئيس سازمان برنامه و بودجه استان مركزي در سفر خود به استان مركزي با نماينده ولي فقيه در اين استان ديدار و از مجتمع حوزوي خاتم الانبياء (ص)، 2 واحد توليدي و صنعتي هپكو و واگن پارس اراك نيز بازديد كرد.

استان مركزي به عنوان چهارمين قطب صنعت كشور بيش از دو هزار و 900 واحد صنعتي كوچك و بزرگ دارد.


Powered by Tetis PORTAL