اخبار و رويدادها
20 دي 1395 12:12:18
سي و سومين جلسه اقتصاد مقاومتي در محل مديريت امور شعب بانك ملي استان برگزار گرديد

صبح امروز دوشنبه 20 ديماه ، سي و سومين جلسه ستاد راهبري و مديريت اقتصاد مقاومتي استان مركزي با حضور استاندار ، رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان و اعضاي ستاد اقتصاد مقاومتي در محل سرپرستي مديريت امور شعب بانك ملي استان برگزار گرديد.

در اين نشست مسائل و مشكلات نحوه  ارزيابي طرح هاي توليدي توسط كارشناسان دادگستري در بانك ها ، آخرين وضعيت اجراي  طرح ايجاد رونق دربنگاه هاي توليدي كوچك و متوسط استان ، نتايج كميته نظارت بر طرح هاي استفاده كننده از طرح رونق توليد ، عدم پذيرش  قرارداد مربوط به تخصيص زمين شركت شهرك ها به عنوان اسناد رسمي توسط بانك ها مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

در اين جلسه استاندار مركزي اظهار نمود: آمار ارائه شده نشان مي هد بانكها در ماه هاي اخير در اعطاي تسهيلات رونق به واحدهاي توليدي استان روند خوبي را طي كرده اند كه جاي تقدير و تشكر دارد.

وي بيان كرد: تاكنون 279 ميليارد تومان  تسهيلات طرح رونق توليد از طريق سايت بهمين ياب توسط بانكها به واحدهاي توليدي استان پرداخت شده است و  207 ميليارد تومان هم مستقيماً توسط بانكها به واحدهاي توليدي كه شرايط دريافت تسهيلات رونق توليد را داشتند اعطا شده و در مجموع  486 ميليارد تومان تسهيلات رونق توليد به واحدهاي توليدي كوچك و متوسط استان  پرداخت شده است.

استاندار مركزي بيان كرد: مجموعه نظارتي استان  تاكنون 60 واحد را رصد كرده اند كه با دريافت تسهيلات رونق توليد به چرخه توليد بازكشته اند و علاوه بر تثبيت اشتغال حدود 300 فرصت شغلي نيز ايجاد كرده اند.

وي افزود: اين نظارت و بازرسي تا پايان بهمن ماه ادامه دارد كه در نهايت آمار واحدهاي توليدي كه احيا شده و به چرخه توليد بازگشته اند ارائه خواهد شد.

زماني قمي گفت: با توجه به نزديك شدن به سال جديد ضروري است در پرداخت تسهيلات ازدواج  تسريع شود تا  بتوانيم از سهميه اي كه براي استان تخصيص داده شده است نهايت استفاده را ببريم.

زماني قمي با اشاره به اينكه از اساسي ترين معضلات كنوني كشور، بيكاري و كمبود فرصت هاي اشتغالزايي است، افزود: معضل اشتغال  با سخنراني، تئوري هاي ذهني و تخريب و انداختن مشكلات به گردن دولت، رفع نمي شود بلكه  با رشد اقتصادي  و سرمايه گذاري مرتفع خواهدشد كه همه دستگاه ها، بخش خصوصي، كار آفرينان و مردم بايد براي تحقق اين مهم  تلاش كنند .

مديركل صنعت، معدن و تجارت استان مركزي نيز اظهار داشت: با توجه به طرح رونق توليد كه توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت اجرائي شد، سهم استان مركزي از محل طرح رونق توليد و تعداد 7 هزار و 500 واحد صنعتي كه بايد از ركود خارج مي‌شد 332 فقره بود كه از نظر ريالي مبلغي معادل 443 ميليارد تومان به اين استان اختصاص داده شد.

وي افزود: در جلسات متعددي كه در حوزه صنعت، معدن و تجارت و در كارگروه ستاد تسهيلات برگزار شد تعداد 984 مورد به منظور دريافت تسهيلات به سيستم بانكي معرفي شدند و مبلغي بالغ بر هزار ميليارد تومان هم براي اين واحدها در نظر گرفته شد و از اين تعداد واحدها 424 مورد در سيستم بانكي مصوب و مبلغ 404 ميليارد تومان براي آنها در نظر گرفته شد.

ايشان تصريح كرد: براساس آخرين آمار اخذ شده از سامانه بهين‌ياب، تاكنون 320 فقره پرداختي از محل طرح رونق توليد به مبلغ 279 ميليارد تومان انجام شد و 371 فقره پرداختي مستقيم از طريق سيستم بانكي به مبلغ 207 ميليارد تومان هم انجام شده است.

حاجي‌پور ادامه داد: در مجموع 691 فقره از محل طرح رونق توليد و پرداختي مستقيم به مبلغ 486 ميليارد تومان پرداخت شده و از نظر تعداد پرداختي‌ها بانك كشاورزي و بانك ملي به ترتيب رتبه‌هاي نخست و دوم را كسب كرده‌اند و از نظر مبلغ ريالي پرداخت شده بانك ملي با پرداخت مبلغي بالغ بر 142 ميليارد تومان رتبه نخست و پس از آن بانك‌هاي تجارت و صادرات به ترتيب رتبه‌هاي دوم و سوم را دريافت كرده‌اند.

وي عنوان كرد: پيرو اجراي دستوري مبني بر پرداخت مستقيم سيستم بانكي هفته گذشته جلسه‌‌اي با حضور نماينده ويژه استاندار مركزي در حوزه بانكي در وزارت‌خانه تشكيل و مباحث مدنظر در آن جلسه مطرح و مقرر شد نماينده استاندار مركزي در حوزه بانكي پيگير اين مباحث باشند تا از محل پرداخت مستقيم به سيستم‌هاي بانكي شرايط به‌گونه‌اي محيا شود تا زحمات فعالان سيستم بانكي پايمال نشود.

مديركل صنعت، معدن و تجارت استان مركزي خاطرنشان كرد: در حوزه واحدهاي بزرگ استان مركزي و باتوجه به حضور وزير صنعت، معدن و تجارت در استان مركزي تاكيداتي مبني بر پيگيري مصوبات كارگروه متشكل در تاريخ 2 تيرماه امسال ابلاغ شد و براساس آن مقرر شد يكشنبه هفته آينده جلسه‌اي در دبيرخانه كارگروه ملي با حضور مديران عالي بانك‌ها تشكيل شود و در اين جلسه به بيان مشكلات بپردازيم تا پيگيري شوند، همچنين از مديران بانك‌هاي استان مركزي درخواست داريم تا مشكلاتشان را هر چه‌ سريع‌تر به ما ابلاغ كنند تا در اين جلسه بيان كنيم.

حاجي‌پور بيان كرد: در بحث نظارتي، كميته‌اي با همكاري سازمان بازرسي اطلاعات، مجموعه اداره كار و استانداري مركزي تشكيل داده‌ايم كه از 63 واحد صنعتي بازديد به عمل آوردند و علاوه بر صيانت از حدود 5 هزار نفر از اشتغال‌هاي قبلي در واحدها طرح رونق توليد، براي تعداد 291 نفر هم اشتغال جديد در مجموعه 63 واحد مورد بازرسي توليد شده است، همچنين بر اساس گزارشات ارائه شده تعداد 21 واحد از اين تعداد تغييرات چنداني در حوزه توليد نداشته‌اند اما برخي از واحدها 10 تا 50 درصد افزايش ظرفيت دربحث توليد را داشته‌اند.

وي افزود: اجراي طرح رونق توليد توانسته شرايط مناسبي را براي صنايع كوچك و متوسط و در مجموع براي رونق استان مركزي فراهم كند.


Powered by Tetis PORTAL